בעקבות הפיגוע הרצחני
ליברמן הגיש הצעה להסדרת חוות גלעד

אלמנתו של הרב רזיאל שבח הי"ד פרצה בבכי כאשר שמעה על הצעת המחליטים שהגיש שר הביטחון להסדרת המאחז חוות גלעד כישוב מן המניין.

יוני קמפינסקי , כ"ז בטבת תשע"ח

ריבלין בחוות גלעד
ריבלין בחוות גלעד
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

שר הביטחון אביגדור ליברמן הניח היום (א') על שולחן מזכירות הממשלה הצעת מחליטים להסדרת המאחז חוות גלעד כישוב מן המניין, חמישה ימים לאחר הירצחו של הרב רזיאל שבח הי"ד בפיגוע ירי.

הצעת המחליטים שגיבש שר הביטחון קובעת כי יש "לקדם הקמת ישוב חדש על קרקע בבעלות ישראלית באזור השומרון. הישוב יפעל במסגרת המוניציפלית של המועצה האזורית שומרון, יקבל סמל יישוב עצמאי, ויקלוט בין היתר תושבים שמתגוררים כיום על אדמות פרטיות באזור".

ההצעה מסמיכה את שר הביטחון להטיל על הגורמים הרלוונטיים, לבצע את עבודת המטה הנדרשת לשם בחינת ההיבטים המשפטיים הנוגעים להקמת יישוב הקבע, איתור מיקום מדויק להקמתו, בחינת כלל ההיבטים התכנוניים, התשתיתיים והסביבתיים וקידום תכנית המתאר של הישוב במוסדות התכנון המוסמכים.

שר הביטחון ליברמן אמר כי "מפעל ההתיישבות היה מאז ומתמיד מרכיב חשוב בתפיסת הביטחון הכוללת של התנועה הציונית, עוד מימי חומה ומגדל. גם היום, להתיישבות היהודית יש תרומה עצומה לשמירה על גבולות הארץ ועל חבלי מולדת. אני מקווה שכל הגורמים הרלוונטיים יירתמו בהקדם לקידום המהלך".

אלמנתו של הרב רזיאל שבח הי"ד, יעל, פרצה בבכי כאשר שמעה על הצעת המחליטים שהגיש שר הביטחון אביגדור ליברמן להסדרת המאחז חוות גלעד כישוב מן המניין.

שר הביטחון הודיע לראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן על הצעת המחליטים שהגיש למזכירות הממשלה, ודגן העביר את שיחת הטלפון ליעל האלמנה אשר ישבה לידו.

יעל שמעה על הבשורה, פרצה בבכי והביעה תקווה שהצעת המחליטים תאושר בממשלה בהקדם.

ראש מועצת שומרון, דגן, אמר כי "החלטתו של שר הביטחון היא החלטה מנהיגותית מן המעלה הראשונה. זהו הצעד הציוני הנכון והראוי לממשלה לאומית במדינת ישראל אל מול רצח שפל.

"חוות גלעד הוא ישוב שקם על אדמות שרכש משה זר לזכרו של גלעד זר שנרצח ממש סמוך לאותו מקום. אין תשובה ציונית הולמת יותר אל מול המרצחים הללו, להכיר בחוות גלעד ולייצר בניה אל מול הניסיון של האויב לגרשנו מארצנו''.

דגן הוסיף, ''אני מברך את שר הביטחון אביגדור ליברמן וקורא לממשלת ישראל לאמץ בישיבה הקרובה ביום ראשון את ההחלטה להכיר בחוות גלעד כישוב ה-33 ברשימת הישובים של המועצה האזורית שומרון. אין דבר יותר מתאים ואין תשובה ציונית יותר גדולה מהמעשה הזה".

משה שבח, אביו של הרב רזיאל שבח הי"ד שנרצח בפיגוע ירי, שוחח מוקדם יותר היום (ראשון) עם כתב ערוץ 7 במהלך ימי השבעה, וסיפר על בנו.

"אנחנו לא מבקשים נקמה, אנחנו מבקשים תקומה. התקומה שאנחנו מבקשים מכולם, זה לתת חיות למקום הזה, כמו שבננו הרב רזיאל היה חי אז שגם המקום הזה יחיה. המקום הזה אין בו בעיה מבחינת האדמות, רובן אדמות הפרטיות שנקנו בכסף על ידי משה זר", מדגיש האב. "צריך לקבל רק החלטה''.