טראמפ גוזר - ומקיים

הבית הלבן מתכוון להעביר רק 60 מיליון דולר מתוך ה-125 שתוכננו לעבור כתרומה שנתית של ארצות הברית לאונר"א, סוכנות הסיוע לפלסטינים.

ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשע"ח

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

ממשל טראמפ נערך לקצץ בחצי את התרומה השנתית שארצות הברית מעבירה לאונר"א, סוכנות הסיוע של האו"ם ל''פליטים'' פלסטינים, בהתאם למדיניות אותה התווה הנשיא דונלד טראמפ.

סוכנות הידיעות AP דיווחה הערב (ראשון) כי טראמפ מתכוון להעביר רק 60 מיליון דולר מתוך ה-125 שתוכננו לעבור כתרומה השנתית של ארצות הברית לאונר"א.

בבית הלבן גם יודיעו שתרומות עתידיות לא יועברו לפלסטינים כל עוד מנהיגם, אבו מאזן, מסרב לקיים משא ומתן מדיני עם ישראל. במחלקת המדינה בוושינגטון ציינו כי "ההחלטה עדיין נבחנת ויש דיונים שצריך לקיים".

באחרונה התבטא טראמפ נגד הסיוע של ארה"ב לפלסטינים, וצייץ בטוויטר "אנחנו משלמים לפלסטינים מאות מיליוני דולרים בכל שנה - ולא מקבלים שום הערכה או כבוד. הם אפילו לא רוצים לדון על הסכם שלום עם ישראל שהיה צריך לקרות כבר מזמן.

''הורדנו מהשולחן את ירושלים, החלק הקשה ביותר במשא ומתן, אבל ישראל, בשל כך, הייתה צריכה לשלם יותר. אבל אם הפלסטינים כבר לא מוכנים לדון בשלום, למה שנשלם להם את התשלומים המסיביים האלה בעתיד?", שאל הנשיא אך נראה שכבר גיבש לעצמו תשובה בדמות קיצוץ חצי מהסיוע האמריקני לפלסטינים.

מוקדם יותר הערב תקף אבו מאזן את הנשיא טראמפ, ואמר בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף: "יח'רב ביתכּ (ייחרב ביתך)".

יו"ר הרשות הפלסטינית הבהיר כי לא יוותר על ירושלים בכל הסדר מדיני, אם יהיה כזה. "בירושלים אין את הכעבה, אך היא כיוון התפילה הראשון והמקום השלישי הקדוש למוסלמים. ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו - יהיה מה שיהיה.

"ירושלים הוסרה מהשולחן בציוץ טוויטר של טראמפ", תקף אבו מאזן את ההכרה האמריקנית בירושלים. ''למרות הכול אנחנו נשארים כאן. לא נלך מהכפרים שלנו. זוהי ארצנו. אנו לא מקבלים הוראות מאף אחד. אנו דבקים בעמנו, באדמתנו. לא נקבל את התוכנית של טראמפ. עסקת המאה הפכה לסטירת המאה''.

יו"ר הרשות הפלסטינית הסביר מדוע החרים את שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן. ''השגריר האמריקני אומר שאין כיבוש, שישראל בונה באדמתה. הוא ביקש ממחלקת המדינה שלא תשתמש במילה 'כיבוש'. ביקשו ממני לקבל אותו. אמרתי להם שלא אקבל אותו, לא כאן, לא בעמאן ולא בוושינגטון'".

אבו מאזן הבהיר כי ״לעולם לא נפסיק לשלם למשפחות השהידים והאסירים. ישראל הרגה מאז שנת 2000 ועד היום 2027 ילדים פלסטינים, כולל תינוקת. שייחרב ביתם של אלו שהרגו״.