חדשות התרבות והתיירות

והשבוע בחדשות התיירות: מפות ישראל בסינית,WIZZ AIR מסכמת שנת פעילות,משדרגים את הנוסעים, מחירי המלונות צונחים ועוד.

קובי פינקלר , כ"ח בטבת תשע"ח

 מוסיקה קאמרית באילת
מוסיקה קאמרית באילת
צילום: רוני בלחסן

מפות טבריה בסינית

לקראת תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית, מדינות מזרח אסיה ובראשן טאיוואן, מגיעות לתערוכה במשלחות גדולות במיוחד במטרה לפנות לתייר הישראלי ולחזק את התיירות מישראל לאזור.

כדי לענות על הצורך של הכרת ישראל, יצרה הגר מורן, לתייר מפות ארץ ישראל עם סימונים של מקומות לפי נושאים.

המפות, מסומנות לפי מקומות היסטוריים, יש סימוני מקומות לפי מלחמות ישראל וגם לפי תיאורי המקרא.

המפות מתורגמות ל כ- 10 שפות ביניהן: עברית, אנגלית, ספרדית, פורטוגזית, איטלקית, סינית, רומנית, רוסית, פולנית וגרמנית. יש אפשרות לתרגמן לעוד לפי ביקוש והן נקראות מפות רגשיות ופונות לתייר שמגיע בכדי לחוות את מדינת ישראל כמקום היסטורי וקדוש.

על פי נתוני רשות שדות התעופה, בשנת 2016 חלה עלייה משמעותית בטיסות מישראל למדינות במזרח אסיה כמו לדוגמא עליה של כ- 24.15% לסין משנת 2015 לשנת 2016. על פי נתוני הרשויות התאיות, ביקרו בתאילנד ב-11 החודשים הראשונים של שנת 2016 קרוב ל-150 אלף בעלי דרכון ישראלי, ורשמו גידול של 14.5% ביחס לשנה שקדמה לכך. הארגון היפני לתיירות לאומית, ה-JNTO, פרסם כי בשנת 2015 ביקרו ביפן כ-22 אלף ישראלים, קפיצה גדולה ביחס לשנים האחרונות, בייחוד בשנת 2011 בה ביקרו רק כ-7,000 ישראלים. גם בבחינת תיירות פנים, הגדילו המציגים הישראליים את שטחיהם בתערוכה ביניהם עמותות תיירות, רשתות המלונות בארץ, עיריות ומועצות מקומיות.

התערוכה והיריד IMTM מיועדים לכל העוסקים בענפי התיירות השונים - תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. בתערוכה משתתפים דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותות תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים בתחום התיירות. התערוכה כוללת מפגשים וכנסים מקצועיים נלווים ותכנית לסוכנים מוזמנים, במסגרתה מגיעים ליריד מאות מקבלי החלטות מרחבי העולם המשווקים את ישראל כיעד תיירותי.

אייל שמואלי, מו"ל I.T.N ומיזמי תערוכת IMTM: "השנה האחרונה הייתה שנת שיא בכל תחומי התיירות בישראל, הן בבחינת תיירות יוצאת והן בבחינת התיירות הנכנסת שעברה את השיא עם התייר ה-3 מיליון שהגיע לישראל ולכן תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM הפכה השנה לחשובה מאי פעם.

מפות בסינית
צילום:הגר מורן

המלון הראשון במודיעין


שווקה בהצלחה קרקע לחדרי מלון ולמגורים במכרז משותף של רשות מקרקעי ישראל ומשרד התיירות במודיעין מכבים רעות.

במכרז של רשות מקרקעי ישראל ומשרד התיירות שווקו בהצלחה 50 חדרי מלון ו-80 יח"ד למגורים, תעסוקה ומסחר, במרכז העסקים הראשי (המע"ר) במודיעין-מכבים-רעות.
אורחי המלון ייהנו מיתרון של קירבה למרכז, לירושלים ולשדה התעופה. כמו כן הזוכה במכרז יהיה זכאי לקבל ממשרד התיירות מענק של עד 33% מעלות ההקמה של המלון. כמו כן הצלחת המכרז מצביעה על חשיבות השילוב של זכויות למגורים עם זכויות למלונאות. זאת, כחלק מתכנית להגדלת היצע חדרי המלון ולהגברת התחרות.

שר התיירות יריב לוין אומר שבניית המלון תאפשר לנצל את המיקום של מודיעין והקרבה של העיר למרכז, לירושלים וגם לנתב״ג, ותתרום להפיכתה של העיר למוקד תיירותי.

סדרה חדשה, "אעירה שחר", המוקדשת לשירת הבקשות.

החל מהמאה ה-16 נהגו בכמה מקהילות ישראל, ובראשן חוג המקובלים בצפת, לקום לאחר חצות בשבתות החורף ולהגיע לבתי-הכנסת לאירועי שירת פיוטים, הלוא הם "שירת הבקשות". במהלך השנים התפשט המנהג לכמה מקהילות ישראל במזרח והיה לחלק מרכזי במסורות הפיוט שלהן. פייטני הקהילות אף הוסיפו פיוטים משלהם, כמו גם לחנים מהסביבה שבה חיו. כל אלה העשירו וגיוונו את שירת הבקשות והפכו אותה לחוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת במינה. מנהג שירת הבקשות ממשיך להתקיים עד היום.

WIZZ AIR מסכמת שנת פעילות

חברת התעופה WIZZ AIR , חברת התעופה הגדולה והצומחת ביותר במזרח ומרכז אירופה מסכמת את שנת 2017 ומציינת את הגידול החד של כ-24% במספר נוסעיה לעומת השנה הקודמת. מדובר במספר שיא של 28 מיליון נוסעים שבחרו לטוס לאחד או יותר מ-600 הקווים ל-145 היעדים של החברה ב-44 מדינות.

החברה מציינת, כי הוסיפה 14 מטוסים חדשים ובסוף שנת 2017 עומד ציי מטוסיה של החברה על 88 מטוסים. כיום מעסיקה החברה כ-3500 אנשי מקצוע בתחום התעופה ב27 שדות תעופה ב15 מדינות שונות, הכוללים את שני הבסיסים החדשים של WIZZ AIR - בלונדון, לוטון ובורנה בבולגריה.

כמו כן, חתמה החברה על הזמנת רכישת המטוסים הגדולה ביותר שלה שכללה 146 איירבוס מסוג 320NEOA. כאשר יאושר ההסכם החדש על ידי מחזיקי המניות של החברה, יגדל מספר מטוסי האיירבוס בבעלות WIZZ AIR ל-282 מטוסים.

בהתייחסותו לישראל מציין הדוח כי במהלך השנה הטיסה WIZZ AIR מעל 750000 נוסעים. נתון המלמד על גידול של כ- 79% בתנועת הטסים של החברה לישראל וממנה. כמו כן השיקה החברה 11 קווים חדשים והודיעה לאחרונה על פתיחת קו חדש ל-וינה מתל אביב. WIZZ AIR מציעה כיום 23 קווים ל-10 מדינות משדות התעופה של תל אביב ואילת ומאפשרת 560 מקומות עבודה בתחום התעופה, תיירות, מלונאות ותעשיית התיירות.

ויז אייר
צילום:יחצ

כנס איגוד התאגידים העירוניים

באילת מתקיים השבוע, כנס התאגידים הארצי. בכנס, ראשי רשויות רבות מכל רחבי הארץ, מנהלי תאגידי תיירות (כמו הגולן, גליל עליון, אילת ועוד). בין הדוברים הרבים, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, השרים גלנט וכץ, ואישי ציבור נוספים.

מוסיקה: פסטיבל אילת למוסיקה קאמרית

כשנוטלים את בכירי המוסיקאים בעולם ומושבים אותם זה לצד זה לשלושה ימים של נגינה מקבלים הרמוניה שלימה.

בחודש הבא זה יקרה באילת, כשעל הבמות יעלו הכוכבים העולים במוסיקה הקלאסית באירופה לצד כוכבים ותיקים מהאריסטוקרטיה של המוסיקה הקלאסית העולמית.

השנה יתארחו שתי תזמורות, סולנים בעלי שם, תכניות של מוסיקה קלאסית, בארוק, ג'אז, מוסיקה לכלים שונים, מוסיקה קולית ואף מופע קובני מלהיב ומקפיץ לסיום הפסטיבל.

הפסטיבל בחסות מלונות דן, זאת השנה ה-6 ברציפות וכל הקונצרטים וכיתות האמן יתארחו במלון דן אילת ובנוסף, מלונות דן תציע לאורחי הפסטיבל חבילות הכוללות כניסה לקונצרטים עם לינה ומחירי תעופה מיוחדים במלון דן אילת ודן פנורמה אילת.

משדרגים את הנוסעים

חברת התעופה "בריטיש איירווייס" ממשיכה להשקיע בשדרוג חוויית הנוסעים בכל מחלקות הטיסה ומציגה השבוע, השקעה חדשה של מיליוני ליש"ט בשירותי ההסעדה של מחלקת התיירים World Traveller, בטיסות ארוכות טווח, כולל הטיסות לישראל וממנה.

התפריט החדש והמורחב מציע אפשרויות בחירה רבות ומגוונות מאי פעם, של ארוחות חמות, קינוחים, שתייה וחטיפים במהלך הטיסה בכשרויות שונות.

ארה"ב קופאת ומחירי מלונות היוקרה צונחים

סופת הכפור שהכתה בצפון מזרח ארצות הברית כבר מכה בענף המלונאות ומרסקת את מחירי המלונות. מלונות יוקרה באזורים הקפואים נפלו ב-75% וכדי להתמודד עם עצירת ההזמנות החלו להציע באופן גורף עסקאות עם אפשרות לביטול חינם ללא קנס כספי.

בין המחירים יוצאי הדופן ארוח זוגי בניו יורק ב-223 שקל במלון היוקרה Row NYC Hotel הממוקם על השדרה השמינית במרכז מנהטן. לפי בדיקה באתר השוואת המלונות הוטלס קומביינד מחיר המלון בהיעדר הסופה הוא 886 שקל ללילה.

דוגמאות נוספות לנפילת מחירים בארה"ב הם: שיקאגו 286 שקל, אוהיו 189 שקל, צפון דקוטה 206 שקל, מינאפוליס 289 שקל. לקראת חודש מרץ המחירים צפויים לטפס חזרה.