גם הרצליה אישרה חילולי שבת

אחרי גבעתיים, ראשון לציון וערד, גם הרצליה מצטרפת לרשויות המקומיות שחוקקו חוק עזר שיאפשר פתיחת עסקים בשבת

מיכל לוי , כ"ח בטבת תשע"ח

סטטוס קוו? הרצליה
סטטוס קוו? הרצליה
צילום: פלאש 90

כשבוע לאחר אישור חוק המרכולים במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית, הצטרפה עיריית הרצליה לעמיתותיה ברשויות המקומית ואישרה אמש, בישיבה שלא מן המניין, את חוק העזר לפתיחת עסקים בשבתות ובימי מנוחה בעיר.

החוק לא צפוי להיכנס לתוקף שכן בסמכותו של שר הפנים אריה דרעי לבטל את חוקי העזר הללו.

החוק המתוקן מבקש להמשיך לאסור על פתיחת עסקים בימי מנוחה ובשעות הלילה אך מתיר המשך פתיחתם של עסקים מסוימים המוגדרים 'בעלי נחיצות מיוחדת' בימי המנוחה ובשעות הלילה בהגבלות המפורטות בחוק העזר.

החוק המתוקן אף מתיר את המשך פתיחתם של עסקים מסוימים, הפתוחים בלאו הכי כיום ברחבי העיר בימי מנוחה, בהם בתי אוכל, מרכולים, קיוסקים, קניונים, בתי עינוג ותחנות דלק במקומות מסחריים ואינם זוכים לאכיפה על ידי העיריה למרות שהחוק דורש זאת ממנה.

"בימי מנוחה, למעט יום הכיפורים וליל תשעה באב, רשאי בעל מרכול, קניון באזור פנאי או תחנת דלק, לפתחו ברחובות המסחריים המפורטים". פתיחת בתי העסק בשבת ובימי מנוחה תהיה מותרת "רק אם נתן ראש העירייה היתר לכך. (…) היתר שבת וחג יינתן לתקופה של שנתיים, אלא אם יקבע ראש העירייה תקופה קצרה יותר, ויהיה אישי ובלתי ניתן להעברה", לשון נוסח חוק העזר שתוקן בעיר.

לאחר ההחלטה בירך ראש העיר משה פדלון ואמר כי לא ייתן ידו ל"כפיה דתית", כלשונו. "בהרצליה יש סטטוס קוו מנצח. אני בעד יהדות וערכים אולם אני נגד כפייה דתית. חוק העזר יאפשר המשך הדו קיום בהרמוניה ו בכבוד הדדי של כל מגזרי וגווני האוכלוסיה", אמר.

ראש מטה 'יש עתיד' בהרצליה, רונן וסרמן, קונן על אישורו המאוחר של החוק. "לצערנו החוק עבר באיחור ויש סיכוי מעל לסביר שלא יאושר על ידי שר הפנים דרעי. אנחנו מצרים על כך שחוק העזר החדש לא עבר קודם ומבקשים מהנהלת העירייה לבדוק איך זה קרה, במיוחד היות שחבר המועצה יריב פישר העלה סוגיה בנושא בחודש אפריל 2017".