סערה באוסטריה: "לרכז את כל המהגרים"

שר הפנים עורר סערה לאחר שאמר כי "על הממשלה האוסטרית לרכז את כל המהגרים". מבקריו טענו "מזכיר את מחנות הריכוז בשואה".

ניסן צור , כ"ח בטבת תשע"ח

הרברט קיקל
הרברט קיקל
צילום: רויטרס

שר הפנים האוסטרי, הרברט קיקל, ממפלגת הימין והאנטי-הגירה "מפלגת החירות", עורר סערה כאשר טען במסיבת עיתונאים כי על הממשלה החדשה באוסטריה לרכז את כל המהגרים שנכנסו בשנים האחרונות למדינה במקום אחד.

"אני רוצה מרכזי שירות בסיסיים ותשתית מתאימה שמאפשרת לנו לרכז אנשים בתהליך המקלט שלהם במקום אחד בלבד", אמר קיקל.

דבריו של שר הפנים החדש עוררו ביקורת חריפה מצד ארגוני זכויות אדם ופוליטיקאים, שטענו כי התבטאותו מזכירה את קיומם של מחנות הריכוז שהיו בשואה, והזכירו כי הנאצים הקימו גם באוסטריה מחנות ריכוז ובהם מטהאוזן.

בעקבות הסערה הודיע קיקל כי הוא חוזר בו מההערה. "לא התכוונתי לעורר פרובוקציה", אמר שר הפנים האוסטרי. למרות ההבהרה, הרוחות סביב ההתבטאות של קיקל לא נרגעו, וראשי "מפלגת הירוקים" פירסמו הודעה בה הזהירו מפני "שפת הנציונל-סוציאליזם הזוחלת אל דרך החשיבה והרגשות שלנו".

ראשי המפלגה הליברלית דרשו מקיקל "להתנצל על הפרובוקציה המכוונת שלו".

קיקל הוא חבר בכיר ב"מפלגת החירות" האוסטרית שמיתגה את עצמה בחודשים האחרונים כמתנגדת חריפה להגירה המוסלמית לאירופה כולה ולאוסטריה בפרט.

כניסתה של "מפלגת החירות" לממשלה האוסטרית עוררה גל של ביקורות בעולם, כאשר גם ממשלת ישראל הודיעה כי לא תשתף פעולה עם שרי הממשלה האוסטרית מטעם "מפלגת החירות".

דבריו של קיקל הגיעו ימים ספורים לאחר שחבר ממשלת גרמניה, מנפרד וובר, אמר כי "יש למצוא פתרון סופי למשבר הפליטים באירופה" ועורר סערה עצומה. וובר התנצל על דבריו ואמר כי לא התכוון להזכיר את "הפתרון הסופי" שאותו הזכיר היטלר בדבריו על היהודים.