נחשפו הסיכומים בין החרדים לנתניהו

באירוע סגור של 'איחוד הצלה' סיפר ח"כ גפני כי הסטטוס קוו בסוגיית השבת ישתנה בעתיד, וחשף שיחה עם נתניהו בליל אישור תקציב המדינה.

בן שאול , כ"ח בטבת תשע"ח

משה גפני
משה גפני
Yonatan Sindel/Flash90

לאחר חקיקת חוק המרכולים טענו הסיעות החרדיות כי בכוונתם לשמר את הסטטוס קוו כפי שהיה עד היום. אולם באירוע סגור של ארגון 'איחוד הצלה' סיפר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני כי הסטטוס קוו בנוגע לשבת צפוי להשתנות לטובה.

"הדבר הכי חשוב לדעתי זה לא שני החוקים האלה", אמר גפני בנאום שנשא באירוע שהתקיים במוצאי השבת האחרונה והקלטה ממנו פורסמה באתר החרדי 'כיכר השבת'.

"היה סיכום אצל ראש הממשלה, וזה מה שאמור עכשיו להיות. יש בעיה גדולה של אכיפת החוקים, והסיכום היה, היות ובמשרד הפנים יש מאות אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים, פקחים שאינם יהודים, לא משנה, הנושא של אכיפה בתוך חודשיים נכנס למסלול שהמסלול הזה חיובי ואני מקווה שאכן הדברים האלה יקרו", אמר גפני.

עוד הוסיף כי "אם תסתיים כל המערכת הזו שעליה דיברנו, אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו גם מתקדמים בנושא של שמירת שבת".

בנאומו חשף כיצד הצליח למנוע קיצוץ בתקציב הישיבות. "באו ממשרד האוצר ואמרו שהם מקצצים חצי מתקציב החרדי, התקשר אלי ראש הממשלה בעשרה ל-2 בלילה, לפני שאישרו את התקציב ביום שישי בבוקר, הוא אומר לי: 'הרב גפני, אני מבקש שתעזור לנו להעביר את התקציב'.

"אמרתי לו, 'איך אפשר שמקצצים בבתי הספר שלנו, ובסמינרים ובפעילות שלנו. שאני יעביר את זה?'. ביבי אמר, 'מה אתה מציע?', אמרתי, 'תחזיר את הקיצוץ עד השקל האחרון, אחרת זה לא יעבור'. התקציב של הציבור החרדי חזר בחזרה, ואז העברנו את התקציב", צוטט גפני.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) מסר בתגובה, ''לא היו לי ציפיות שח"כ גפני ישמור על הצביון היהודי - ציוני של מדינת ישראל. גפני שייך לקבוצת פוליטיקאים חרדים שמתייחסים למדינה כ'גוי של שבת'.

''אבל כן היו לי ציפיות מחברי הליכוד בראשות בנימין נתניהו ובעיקר מהבית היהודי שמאפשרים לקבוצה קטנה לבעוט פעם אחר פעם בנושאים שהכי חשובים לנו בחברה הישראלית''.

שטרן הוסיף, ''אני מצפה בקוצר רוח לתגובתו של שר החינוך נפתלי בנט, שמתיימר להנהיג את הציונות הדתית, על כך שהסטטוס קוו משתנה לטובת החרדים. מעניין אותי מה דעתו על ערכי התורה והעבודה מבית מדרשו של ח"כ משה גפני. האם גם הפעם הוא יטמון את ראשו בחול בתקווה שלא נבחין שהוא וחבריו פוגעים בציפור נפשה של הציונות הדתית?''.