עוד חוק לקידום המשילות
שקד ענתה לשמאל: ''הצעקות לא במקומן''

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לשינוי הליך בחירת היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה, כך שייבחרו באמצעות ועדת איתור.

חזקי ברוך , כ"ח בטבת תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד, הקובעת כי השרים יהיו שותפים לבחירת היועצים משפטיים במשרדי הממשלה.

הצעת החוק תעבור לוועדת החוקה להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

מוצע לקבוע כי לא תחול חובת מכרז על מינוי יועץ משפטי למשרד ממשלתי, וכי המינוי יעשה על ידי השר הממונה על המשרד, לפי הצעת ועדת איתור ובהסכמת היועץ המשפטי לממשלה. היועץ ימונה לתקופת כהונה אחת של שבע שנים.

שרת המשפטים שקד הציגה את החוק במליאת הכנסת, "זו הצעה הגיונית ומתבקשת. אי אפשר להתעלם מהעובדה שיועצים משפטיים במשרדים הם בעלי משמעות רבה. בגלל תהליך ארוך שהחל בג"צ שהכל שפיט, כל החלטה מנהלית במשרד בג"יצה ולכן היא עוברת אישור של היועץ המשפטי במשרד.

''זה טבעי שכמו שאת המשרות הבכירות במשרד ממנים בוועדת איתור כך זה יהיה גם עם היועמ"ש שהוא משרה בכירה. הוא עובד בצמוד למנכ"ל ולשר. הקומבינציה שאני מציעה של ועדת איתור שזה מינוי משותף של השר ושל היועמ"ש זה מביא לידי ביטוי את שני הכובעים של היועץ המשפטי''.

שקד הוסיפה, ''לכן כל הצעקות על החוק הם לא במקומן. מי שמכיר את המציאות יודע שהחוק הזה מאוזן הגיוני ומתבקש''.

ח"כ מיכל רוזין מסיעת מרצ זעמה, ''מדובר בעוד הצעה שמנסה להכפיף את משרתי הציבור לפוליטיקאים. שלא כמו בארה"ב, בשיטה שלנו לא מחליפים את כל שירות המדינה כאשר מתחלפת המדינה. היום השרה שקד מטילה אי אמון ביועצים המשפטיים, שהיום זה הם ומחר זה אחרים.

''לא סתם קבעו שאלה לא משרות אמון אלא משרות ממלכתיות. היועצים המשפטיים לא צריכים להיות שכירי חרב של השרים אלא לתת עמדה אובייקטיבית משפטית שתתפוס לכל ממשלה", טענה רוזין.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הזהיר כי "זו הצעה מסוכנת במיוחד. זה עוד מהלך משמעותי של פירוק הרפובליקה הישראלית והחלפתה בשלטון של קיסרות. מציעים לנו בעצם להפוך את היועמ"שים במשרדי הממשלה למינויים פוליטיים. מבטלים הליכי מכרז שנקבעו בחוק והם מאוזנים ושקולים, וממירים אותם במהלך שבו השר ממנה את היועצים".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הביע תמיכה בחוק. ''זה לא סוד שבמדינת ישראל התחוללה מהפכה שכבשה את השלטון במדינה בלי כדור אחד. לא הצבא, אלא אנשי המשפט ישבו ותכננו איך למנוע מהעם הסורר שלא הולך בדרכם לקבוע מה קורה במדינה, והם החליטו להנחיל את דרכם דרך המשפט.

''כל יועץ משפטי בכל עירייה ובכל משרד ממשלתי קובע מה טוב ומה לא טוב, גם בתוך הכנסת כשח"כ רוצה להגיש הצעת חוק, איזה יועץ משפטי בוועדת שרים בן 20 דוחה לו את הצעת החוק. עכשיו הזמן להפסיק את השלטון הדיקטטורי הזה".