שוטרים מירושלים תקפו עצורים באלימות

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה כתב אישום נגד שוטרים בגין תקיפה בתחנה בירושלים.

ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשע"ח

אלימות שוטרים. אילוסטרציה
אלימות שוטרים. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד שלושה שוטרים המשרתים בתחנת שלם בירושלים בגין תקיפה סתם ועבירות נוספות.

לגבי שוטרת המשרתת ככלבנית בתחנה הוחלט כי תועמד לדין משמעתי בגין מעורבותה באירוע.

על פי כתב האישום, לפני כשלושה חודשים בשעות הערב המתינו בתחנת שלם שני קטינים אשר נעצרו קודם לכן. על פי כתב האישום, אחד השוטרים ניגש לאחד מהם אחז בו בחולצתו באזור העורף ודחף אותו אל תוך החדר, שם נכחו מי ששרת בתפקיד קצין תורן ביחידה והכלבנית כשברשותה כלבה מסוג רועה בלגי, אותה החזיקה באמצעות רצועה.

השוטר הטיח את גופו של המתלונן בקיר והורה לכלבה לתפוס אותו, וזאת בנוכחות הקצין התורן והכלבנית. ואכן, הכלבה התקדמה במהירות לכיוונו של המתלונן ואף נבחה בעוצמה לעברו. השוטר אמר לקטין – אשר היה מבוהל מאוד וחשש לשלומו – כי אם לא יודה בחקירתו, ימשיך ויאיים עליו באמצעות הכלבה.

הקטין החל לצעוק מפחד ולבכות. השוטר הוציא אותו מהחדר ואיים עליו שוב באומרו "מה שראית עד עכשיו זה שום דבר". כל אותה עת, חרף העובדה שהמעשים בוצעו בנוכחותו, נמנע הקצין שהיה גם בתפקיד ראש המשמרת, מלעצור בעד השוטר מלבצע את המעשים, הוא גם לא דיווח על האירועים ואף נמנע מלתארם בדו"ח הפעולה שרשם לאחר מכן.

מיד לאחר מכן הוביל השוטר את הקטין השני לכיוון החדר. הקטין אשר שמע את בכיו של חברו ואת נביחות הכלבה, מיאן להיכנס לחדר בשל חששו, אחז במשקוף דלת החדר, אמר לשוטר כי הוא מפחד והפציר בו כי ימנע מלהכניסו פנימה.

השוטר התעלם מתחנוניו של הקטין ודחף אותו בעל כורחו אל תוך החדר, שם הכלבה נבחה לכיוונו והתקדמה במהירות לעברו. בשל פחדו, החל הקטין לצעוק. אז, הוציא אותו השוטר מהחדר, לא לפני שאיים עליו באומרו כי אם לא ישתף פעולה בחקירתו, אזי יפגיש אותו פעם נוספת עם הכלבה.

גם במקרה הזה הקצין התורן, אשר נכח אותה עת בחדר, נמנע מלעצור בעד השוטר מלבצע את המעשים ולא דיווח עליהם.

עוד עולה מכתב האישום כי באותו ערב במהלך סיור שגרתי בגבעה הצרפתית בירושלים, הבחינו השוטרים ברכב חונה בצד הכביש. הם ניגשו אל הרכב לצורך ביקורת שגרתית במהלכה התפתח דין ודברים בין השוטרים לנוסע הרכב וחבריו, בעקבותיו הוחלט על מעצר הנוסע ואחד מחבריו.

השניים נכבלו והוכנסו על-ידי השוטרים אל שתי ניידות משטרה. במהלך שהותו של המתלונן בתא העצורים בניידת, בעודו כבול בידיו, מאחורי גבו, נכנס אחד השוטרים אל תא העצורים והחל להכותו במספר אגרופים לראשו ולחלקי גופו.

בהמשך, בהגיעם לתחנה, הובילו השוטרים את המתלונן לחדר החקירות. בהגיעם למעלית, אחז השוטר בראשו של המתלונן וחבט את ראשו - שלא כדין וללא כל צורך - בדלת המעלית, אשר הוחזקה פתוחה על ידי שוטרת שנכחה במקום.

במהלך הנסיעה במעלית המשיך השוטר להכותו באמצעות מספר ברכיות שכוונו לרגליו ולבטנו. בסמוך לאחר מכן הגיע למקום הקצין התורן והחל לצעוק על המתלונן ולהכותו באמצעות מספר סטירות לפניו ולראשו. רק לאחר שהמתלונן החל לבכות, פסק הקצין התורן מלהכותו.