תרחיש ניצחון השמאל - דעה

ומה יקרה אם השמאל ינצח? הצצה אל העתיד הלא רחוק אם חזון השמאל יתממש, מדינה פלשתינית ובראשה ברגותי תהיה כאן על השלכותיה...

איתמר צור , א' בשבט תשע"ח

ראש ממשלה? ברגותי
ראש ממשלה? ברגותי
צילום: עבד רחים קעטיב. פלאש 90

השנה היא 2032.

מדינת פלסטין מציינת שלוש שנים להיווסדה. בחגיגות שנמשכו כשלושה ימים בפברואר האחרון נורו יריות באוויר ובשיא הטקס הוצא להורג אליעד יחיאל שניסה לקיים תפילה ברחבת אל-קודסי אשריף (הר הבית). ראש ממשלת פלסטין, מרוואן ברגותי ציין בנאום נלהב, כי מדינת פלסטין הינה נקייה מכופרים יהודים ונוצרים מזה שנתיים. גם השנה לא הורשו יהודים לשאת תפילה ברחבת אלבוראק (הכותל המערבי) ורק מספר מצומצם של נזירים נוצרים זכה לשאת תפילה ברחבה ההרוסה של כנסיית הקבר בחג הפסחא. ברגותי הוסיף והכריז כי כניסתם של מתפללים נוצרים לבית לחם תורשה בחג המולד הקרוב בתנאים שיקבעו במועצה המחוקקת הפלסטינית.

סמוך לעיר אלחליל (חברון) נמשכת הלחימה מזה שנתיים בין כוחותיו של מוחמד ג'עברי, הראיס של אלחליל לבין כוחותיו של סאיב עריקאת מאריחא (יריחו). לחימה זו גבתה את חייהם של כ-25,000אזרחים.

במדינת פלסטין המערבית (רצועת עזה) נמשכת הלחימה בין כוחותיו של עיסא ח'ליל לבין צבא מצרים סמוך לרפיח. עד כה נמנים כ-78,000 קורבנות בקרב תושבי רפיח. ראש ממשלת פלסטין, מרוואן ברגותי, מפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל באומרו כי "הכיבוש הציוני מבצע רצח עם בקרב האוכלוסייה הפלסטינית" וקורא לחרם כלכלי כנגד מדינת ישראל. מועצת הביטחון של האו"ם יצאה בקריאת גינוי כלפי ישראל. נשיא צרפת, ג'יהאד חוסייני קרא לשאר מדינות האיחוד האירופי להטיל חרם על מוצרים המיוצרים בהתנחלויות: עכו, יפו, נצרת וחיפה עד לפתרונה של הבעיה הפלסטינית. שגריר בלגיה באו"ם, מוחמד טוויל, דרש להדיח את ישראל מארגון האומות המאוחדות.

בעיר בית לחם הונחה אמש אבן הפינה לקומפלקס מסגדים על שם חאג' אמין אל-חוסייני על חורבותיה של כנסיית הקבר. ראש עיריית בית לחם, מוחמד אחמד חוסיין קרא לבני האומה הפלסטינים ברחבי העולם לעלות לרגל למסגד הקדוש שבנייתו תושלם במשך השנה הקרובה. שר החוץ של בלגיה, מוחמד חלאיילה, קרא לשחר של יום חדש שיצא ממסגדו של חוסייני לרחבי העולם כולו.

בכנסת בירושלים המערבית דרשה יו"ר האופוזיציה, חנין זועבי, להעניק שלטון עצמי לפלסטינים בנגב ובגליל התחתון. לטענתה של הגברת זועבי, רק סיומו של הכיבוש באיזורים אלה יוביל להפסקת ההתנגדות האלימה והצודקת. ראש ממשלת ישראל, ציפי לבני, הביעה צער על ההרוגים במדינת פלסטין ותפעל לסיוע הומניטרי לאיזורים מוכי המלחמה.

סיוט מעין זה יכול להתממש. על פי התחזיות האופטימיות ביותר של השמאל הציוני, מדינה פלסטינית תשפר את מעמדה של ישראל בעולם ותבטל את האיום הדמוגרפי. אך הם אינם לוקחים בחשבון מספר סוגיות קריטיות שהן מהותיות ברחוב הפלסטיני. אי היכולת לוותר על זכות השיבה; המאבקים הפנים-פלסטיניים בין השבטים השונים; היחס המזרח תיכוני למיעוטים דתיים באשר הם וסוגיות נוספות.

לפיכך סיוט ומעשה אינם שונים כל כך כפי שנוטים לחשוב, וסיוט זה עשוי להתממש, אם לא נבין את רחשי ליבו של הרחוב הפלסטיני. במידה ונתייחס אליהם ונפעל בהתאם, הרי כל אשר סיפרתי לכם אגדת בלהות הוא, ואגדת בלהות יוסיף להיות.