השופט בדימוס דוד רוזן:
התלונה של גופשטיין - מוצדקת

יו"ר להב"ה התעדכן באמצעי התקשורת על ההחלטה להעמידו לדין. הוא התלונן לנציב תלונות הציבור בפרקליטות שמצא את תלונתו מוצדקת.

אלירן אהרון , א' בשבט תשע"ח

בנצי גופשטיין
בנצי גופשטיין
צילום: אלירן אהרון

נציב תלונות הציבור בפרקליטות השופט בדימוס דוד רוזן קיבל תלונה שהגיש יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין והמליץ לפרקליטות לחדד את הוראות ההנחיה והנהלים בדבר מסירת חומר לעיון עיתונאים.

לפני כחודשיים הופתע גופשטיין לגלות באמצעי התקשורת כי הוא יועמד לדין בכפוף לשימוע. בהודעת דוברות של פרקליטות מחוז ירושלים פורטו החשדות השונים כלפי גופשטיין ונכתב כי הוא יועמד לדין.

מסתבר כי בפרקליטות לא טרחו לעדכן את גופשטיין או את בא כוחו עו"ד איתמר בן גביר על ההחלטה להעמיד לדין והסתפקו בשליחת פקס המודיע על ההחלטה להעמיד לדין. למעשה, הפקס נשלח למספר שגוי.

גופשטיין התלונן באמצעות פרקליטו בפני השופט רוזן ובתלונה נכתב בין היתר כי "בכל הכבוד להדלפת הידיעה לתקשורת הרי שגם אם ההדלפה הייתה מוצדקת (ולא היא!) כלום לא יכלו בפרקליטות להמתין יום, יומיים ולאחר מכן להעביר את הבשורה לציבור בישראל?

"לא ברור מדוע אצא רצה דרכם של המדליפים ומדוע לא הבינו שלפני שהציבור בישראל ייחשף לחומר הרי בראש ובראשונה יש לאפשר למרשי, משפחתו ואפילו עורך דינו לקרוא את כתב החשדות בצורה מסודרת וראויה".

הפרקליטות טענה בתגובה כי התלונה מתייחסת לאגף הדוברות במשרד המשפטים ואלו אינם כפופים לביקורת הנציבות ולכן יש לדחות את התלונה על הסף.

אלא שכאמור, השופט רוזן קיבל את התלונה וכתב כי "לעניין טענתו של עו"ד ויטמן כי התלונה מתייחסת לאגף הדוברות במשרד המשפטים ולכן יש לדחותה על הסף – אין בידי לקבל טענה זו. כאמור בתשובתו של עו"ד ויטמן עצמו אגף הדוברות במשרד המשפטים מפרסם הודעות דוברות בתיאום עם הפרקליטות...".

השופט רוזן הוסיף כי "אין חולק שכתב החשדות הגיע לידיך רק לאחר הפצת חלקים ממנו לתקשורת ובנסיבות אלו דומה כי הפרקליטות לא עמדה בהוראות ההנחיה עת היא נמנעה מ'לשוב ולוודא' כי ההחלטה להעמיד את מרשך לדין בכפוף לשימוע וכן תוכן כתב החשדות, הובאו לידיעתך, קודם להפצת הידיעה ברבים".

כאמור השופט רוזן קבע כי התלונה מוצדקת והמליץ לפרקליטות לחדד את ההוראות והנהלים.

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין מסר בתגובה כי "הגיע הזמן שבפרקליטות יבינו שהם לא עובדים אצל התקשורת והתנועה הרפורמית. החיפזון של הפרקליטות להראות שהם עושים את דברם של התנועה הרפורמית מוכיח שכתב האישום נועד אך ורק כדי לרצות את הרפורמים".

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את גופשטיין מסר בתגובה, "התלונה מספרת את הסיפור של הפרקליטות, לנאשם ולבא כוחו יש זכות לשמוע על החלטה להעמיד אותו לדין לפני שקוראים את זה באינטרנט ושומעים את זה ברדיו. לפני שרצים לתקשורת ומספרים לכל העולם צריך לעדכן קודם כל את הנאשם ובא כוחו ואני שמח שהשופט רוזן מצא את התלונה שלנו מוצדקת".