"מזכ"ל האו"ם מוטרד? שיהיה מוטרד"

סגן השר, ח"כ אורן, רואה בהחלטת טראמפ לקיצוץ בתקציב אונר"א החלטה שתיטיב עם המזרח התיכון כולו. "זה ארגון מושחת המנציח שנאה".

שמעון כהן , א' בשבט תשע"ח

סגן השר ח"כ מייקל אורן
סגן השר ח"כ מייקל אורן
צילום: חזקי ברוך

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מיישם את ההחלטה שעליה הכריז להקפאת כספים שיועדו לאונר"א, ארגון הסיוע של האו"ם לפליטים הפלסטינים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס סגן השר במשרד ראש הממשלה, ד"ר מייקל אורן, מי שבעברו היה שגרירנו בארה"ב, לסוגיה, וכבר בפתח הדברים הוא נשאל אודות דאגתו של מזכ"ל האו"ם מהשלכות המהלך על היציבות האזורית.

"הוא מוטרד, שיהיה מוטרד. החלטת הנשיא טראמפ לקצץ בתקציב אונר"א היא החלטה מצוינת מבחינתנו ומבחינת כל המזרח התיכון. מדובר בארגון מושחת ומנופח שמנציח בעיית פליטים שלא קיימת".

"על פי הספירה שלהם יש חמישה מיליון פליטים במזרח התיכון. צריך לזכור שכמעט ואין פליטים מתש"ח שחיים כיום. איך הגיעו לחמישה מיליון? משום שרק באונר"א מעמד הפליטות עובר מאב לבן ולנכד. זה מטורף. כל פליט פלסטיני מקבל פי שלושה תקציב מכל פליט אחר בעולם, גם פליטים מסוריה. גם כשהפליטים הפלסטינים מקבלים אזרחות הם ממשיכים להיות פליטים".

אז מה הסוף לבעיית הפליטים בגרסת אונר"א? "אליבא דאונר"א הסוף של הבעיה הוא הכחדתה של מדינת ישראל, השיבה. בבתי הספר שלהם לא מלמדים על שלום ופתרון שתי המדינות אלא על השיבה שפירושה מחיקת מדינת ישראל".

ואולי שיבה חלקית תוכל להיות פשרה סבירה שתפיס את דעתם של הפלסטינים? "אין אף פלסטיני או מנהיג פלסטיני שיסתפק בכך. הרי אולמרט הציע את זה לאבו מאזן והוא דחה כי זה לא מספיק להם. הם רוצים שיבת מיליונים שפירושה קץ המדינה היהודית".

מה הבין טראמפ שלא הבין אובמה? "הוא הבין כמה דברים. על פי השקפת אובמה, ישראל היא הבעיה במזרח התיכון והפתרון היא איראן. אצל טראמפ זה להיפך. בעיני טראמפ ישראל היא הפתרון ואיראן היא הבעיה. צריך לזכור שטראמפ בניגוד לכל קודמיו הוא איש עסקים, וככזה הוא שונא לצאת פראייר. הוא רואה את אונר"א שלוקח מיליארדים ממשלם המיסים האמריקאי ומוציא את הכסף להנצחת סכסוך ולפברוק פליטים ולהשריש שנאה בקרב דורות של פלסטינים".

על כך נשאל ח"כ אורן אודות עמדתו של ח"כ נחמן שי הטוען כי מדובר במהלך מרחיק לכת שאם לא יבוא יחד עם תכנית להסדר מדיני שתכליתו הפרדה, יביא לערעור היציבות הביטחונית ביו"ש ולהתדרדרות הומניטארית קשה ברצועת עזה.

"לא טוענים שהפסקת התקציב יביא פתרון. אפשר לנהל את הסכסוך. ישראל במצב החזק ביותר מזה שבעים שנה. במצב הזה אפשר להגיע להבנות עם הממשל הידידותי הזה בנושאי ליבה כמו ירושלים וגבולות, ובוודאי לגבי עזה שהמצב שם מורכב מאוד ודליק מאוד".

"אני עוסק במצב של עזה כבר למעלה משנה והתרשמתי שהמצב דליק וצריך להתכונן לכל אפשרות, בוודאי לאפשרות של מלחמה נוספת". ח"כ אורן מציין כי "אחד הפתרונות היא פתיחת מעבר סחורות נוסף בארז, שהיום הוא רק להולכי רגל, ולהכפיל את מספר המשאיות שיעברו לעזה. הבעיה היא שלפני שבוע התגלתה מנהרה נוספת מתחת כרם שלום, כלומר חמאס היה מוכן לפוצץ את אורח החיים של האוכלוסייה שלהם כדי לפגוע ביהודים. קשה מאוד לעזור לעזה בנסיבות כאלה".

לטעמו של אורן על ישראל לפעול בזירה הדיפלומטית הרבה יותר חזק על מנת להכשיר את הקרקע לקראת אפשרות של סבב לחימה נוסף עם עזה, על מנת שההתנהלות של חמאס תהיה ברורה בעיני העולם כולו.