צו צבאי אילץ בנות להשתתף בכנס פרטי?

בארגון 'חותם' מאשימים כי בנות אולצו תוך שימוש בצו התייצבות צבאי ליטול חלק בכנס בחסות עמותת 'אלומה'.

רעות הדר , א' בשבט תשע"ח

הרב עמיטל בראלי
הרב עמיטל בראלי
צילום: יונתן הלפרין

מציאות בה ארגונים בעלי אג'נדות ליברליות רדיקליות פונים לבג"צ על מנת לקבל סיוע במקום בו הם נכשלו בלשכנע את הציבור במאבקם לשינוי פני המדינה, מוכרת וידועה לכל. כעת החלו בארגון אלומה להיעזר בכלי חדש לגיוס התלמידות בחינוך הממלכתי דתי: צו התייצבות צבאי לכנס הבת הדתית של העמותה. בעקבות כך שיגרו בחותם, מכתב לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה לעצור את התופעה ולחדול מלהכריח בנות דתיות להשתתף בכנס פרטי

באחרונה התקיים כנס בחסות עמותת אלומה, בכנס הוסבר חשיבות הגיוס של הבנות הדתיות לצבא.

מפניות שהגיעו לארגון חותם התברר, כי לאחרונה נעשה שימוש בצו התייצבות צבאי, המותר בשימוש על פי חוק לצורך קריאה להתייצבות צבאית, כדי לאלץ על תלמידות בחמ"ד להתייצב לכנס ההסברה של העמותה.

"בארגון אלומה, שיזמו את 'כנס הבת הדתית', פרסמו כי כ-1,500 בנות דתיות בכנס, אך שכחו משום מה לציין, שמאות בנות שהגיעו לכנס, עשו זאת בעקבות צו צבאי. מדובר על תלמידות שעדיין לא הספיקו להגיש טופס הצהרת דת, והתייצבו למסירת פרטים אישיים במסגרת הצו הראשון", אמרו בחותם.

מנכ"ל חותם, עמיטל בראלי, שלח מכתב לשר החינוך נפתלי בנט ובו קרא לו למנוע מקרים דומים.

"עמדת החמ"ד, המתבססת על עמדת הרבנות הראשית ומרבית רבני הציונות הדתית מאז ומעולם, קוראת לבנות הדתיות לתרום תרומה משמעותית למען המדינה במסגרת השירות הלאומי, ולא במסגרת צה"ל. לאחרונה התברר כי הניסיון הכוחני לשנות את עמדת החמ"ד, אינו מקרי או חד פעמי", כותב בראלי.

לדבריו, "כנס 'הבת הדתית' של ארגון 'אלומה' נועד לעודד את גיוס הבנות לצה"ל. מארגני הכנס נקטו בשיטה כוחנית, ובתיאום עם נציגי מיטב הנפיקו צו התייצבות צבאי הכופה את הבנות להשתתף בו. המצב בו גוף אזרחי עושה שימוש בצו צבאי כדי לחייב אזרחים להופיע בכנס אותו הוא מארגן אינו מתקבל על הדעת ומתאים למדינות עולם שלישי".

הוא מסכם את מכתבו ומבקש לכבד את מדיניות החמ"ד כפי שהיתה נהוגה במשך שנים. "אנחנו קוראים למשרד החינוך לכבד את מדיניות החמ"ד ולהימנע מתמיכה בגופים המשתמשים בכוחניות במטרה לכפות על מוסדות החינוך הדתי, לרבות אולפנות, תכנים שאינם תואמים את תפיסת עולמם. מגמה זו משדרת חוסר אמון בתרומה המשמעותית של הבנות במסגרת השירות הלאומי, ומנסה ליצור שינוי רדיקלי שלא תואם את המציאות בשטח".