כך יראה בית חב”ד המחודש במומבאיי

שליח חב"ד בעיר יחשוף בפני ראש הממשלה את התוכנית להקמת גלעד לזכרם של נרצחי מתקפת הטרור ובהם הרב גבי ורבקי הולצברג הי"ד.

אורלי הררי , א' בשבט תשע"ח

הדמיה של בית חב"ד המחודש במומבאיי
הדמיה של בית חב"ד המחודש במומבאיי
צילום: [19:01, 17/1/2018] אורלי ברוך: קרדיט: Chabad of Mumbai

שלוחי חב"ד במומבאיי, הרב ישראל וחיה קוזלובסקי, צפויים לחשוף מחר (חמישי) בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקורו בבית חב"ד בעיר, את התכנית להקמת גלעד לזכרם של הרוגי מתקפת הטרור במומבאיי ב-2008.

הקומות העליונות ב'בית נרימאן' בן 6 הקומות, שבו פועל בית חב"ד בעיר, יעברו שיפוץ נרחב, לראשונה מאז הפיגוע הקטלני שבוצע במקום לפני עשור, שבו נרצחו הרב גבי וריבקי הולצברג ז"ל, שהתגוררו במבנה והפעילו אותו.

בנם היחיד, מוישי, ניצל בידי המטפלת המקומית שלו, סנדרה. אתמול הם שבו למקום, לראשונה מאז נמלטו מן התופת.

השיפוצים צפויים להתחיל בשבועות הקרובים ולהסתיים ביום השנה ה-10 לטבח, ב-28 בנובמבר 2018. עלות השיפוצים מוערכת בכ-6 מיליון דולרים.

המבקרים בבניין המשופץ יחשפו לאנדרטה מרשימה בקומת הגג עם שמותיהם של 170 הנרצחים בטבח המשולב במומבאיי.

מהגג נפרסת תצפית מרשימה על העיר ודרכו חדרו כוחות ההצלה ההודיים למבנה בזמן הטבח. רבבות התיירים והמקומיים שיגיעו למקום מידי שנה, על פי התכנון, יחשפו לרב גבי ורבקי הולצברג ז"ל שנרצחו במקום, ילמדו על תנועת חב"ד ופועלה בארץ ובעולם, ויחשפו למיצגים על הטרור העולמי מול האור והתקווה, בין היתר בדמות "שבע מצוות בני נח".

באחת הקומות יצפו המבקרים במיצגים על מצוות מרכזיות ביהדות, כמו טהרת המשפחה, חינוך, תפילין ועוד. במקום יהיו גם פינות ישיבה בשילוב צמחייה ומפלי מים, ספריה ועוד.

לדברי הרב קוזלובסקי, שהגיע עם משפחתו למקום לפני כחמש וחצי שנים, "הרעיון התבשל אצלי עם כניסתי למקום לראשונה. המקום היה עוד עם כתמי דם בכל מקום וחורים בקירות. חשבתי שלהחזיר את המקום לפעילות זה דבר וחשוב, אבל כיוון ש'יתרון האור כשהוא בא מן החושך', אז הפעילות צריכה להיות גדולה עוד יותר מכפי שהייתה עד הטבח".

"בנוסף", הוא מספר, "הבנתי שאיננו מגיעים די הצורך לקהל הרחב כאן בהודו, אז חייבים להשתמש במבנה הסמלי הזה כדי להראות לאנשים מה החושך שהיה פה מחד – ואיזה יופי ואור יכול להיות בעולם. המתקפה ב-2008 הייתה לא רק על בית חב"ד, אלא עם מוקדים נוספים במומבאיי, והיא נצורה בזיכרון ההודי כאירוע מכונן, כמו האחד-עשר בספטמבר בארצות-הברית – אך טרם הושק עד כה אתר זיכרון מסודר ומכובד לנרצחי הפיגוע המשולב והקטלני".

הרב קוזלובסקי מציין כי הוחלט להקדיש את קומת הגג לכלל נרצחי מתקפת הטרור, וזאת "כדי שהמקום ישמש לאבן שואבת למיליוני אנשים: מקומיים, משלחות רשמיות מחו"ל וכמובן יהודים שיגיעו לאור. הטבח ומשמעויותיו הוא אחד האירועים המרכזיים ביותר בעולם השליחות של חסידות חב"ד, אז ננצל את ההזדמנות לספר את סיפורה של תנועת חב"ד וערכיה תוך התמקדות באלפי שליחיה ברחבי תבל ובתפקידם. אני מקווה שבאמצעות המבנה החדש נצליח, כפי שחינך אותנו הרבי מליובאוויטש שבשליחותו אנחנו נמצאים פה, להפוך את העולם למקום טוב יותר".

סגן יו”ר "המרכז לענייני חינוך", הגוף האמון על פעילות חב"ד בעולם, הרב משה קוטלרסקי, אשר מסייע רבות לשלוחים בארץ ובעולם ועוזר בהקמת המרכז אמר, ”זה יום מרגש לא רק למוישי ולמשפחת קוזלובסקי, אלא לאלפי שלוחי חב”ד ולכל עם ישראל. הבניין החדש, ומוישי הקטן ששב לשם, מעידים שהאור ינצח את החושך. הבניין יהווה מגדלור לכל אחד, עם כל הלב".