פולין: עונשי מאסר למשחיתי אושוויץ

צעירים ששחטו כבש והצטלמו בעירום בשער הכניסה למחנה ההשמדה נדונו על ידי בית המשפט בעיר אושוויצ'ים לעונשי מאסר באורכים שונים.

ניסן צור , ב' בשבט תשע"ח

המשחיתים נענשו. אושוויץ
המשחיתים נענשו. אושוויץ
צילום: יצחק הררי. פלאש 90

בית משפט בפולין גזר עונשי מאסר על 12 צעירים ששחטו כבש והצטלמו בעירום בשער הכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

12 הצעירים, ממדינות שונות, הגיעו בחודש מרץ שעבר אל מחנה ההשמדה הגרמני לשעבר על אדמת פולין, וכאשר ניצבו מתחת לשלט המפורסם "העבודה משחררת" שחטו כבש ולאחר מכן הצטלמו ללא בגדים סמוך לשלט.

הצעירים גם כיסו את המילה "העבודה" בשלט המפורסם בכרזה עם המילה "אהבה" וצילמו את עצמם לצד השלט האומר "האהבה משחררת".

זמן קצר לאחר שביצעו את הפעולה השערורייתית נעצרו 12 הצעירים על ידי השומרים במחנה ההשמדה לשעבר והוגשו נגדם כתבי אישום בגין "חילול מקום קדוש". הצעירים טענו להגנתם כי ביצעו את המעשה כמחאה נגד מלחמות ובעד שלום גלובלי, כאשר מארגן הפעולה היה אדם ביאליאצקי, בנו של פעיל אופוזיציה בולט מבלארוס.

בית המשפט בעיר אושוויצ'ים, שם נמצא מחנה ההשמדה הגרמני לשעבר, גזר על ביאליאצקי 18 חודשי מאסר בפועל לאחר שהרשיע אותו בפגיעה במקום קדוש ודחה את הטענה שלו כי מדובר "במחאה אנטי-מלחמתית".

מיקיטה ולדזקו, חברו של ביאליאצקי שסייע לו לארגן את הפעולה הלא שגרתית, נידון ל-14 חודשי מאסר בפועל, כאשר שניהם גם ספגו קנס של 600 דולרים כל אחד על שחיטת בעל חיים בפומבי. עשרה משתתפים נוספים שלקחו חלק בפעולה וצילמו את עצמם ללא בגדים מתחת לשלט בכניסה למחנה נידונו לשנה אחת של עבודות שירות. מדובר בצעירים מפולין, בלארוס, גרמניה ואוקראינה.

בבית המשפט טען ולדזקו כי "המטרה שלנו היתה להסב את תשומת הלב לעובדה שאנשים לא למדו דבר ממה שהתרחש באושוויץ-בירקנאו. לא לימדו אותנו כראוי שרצח זה רע, ואנשים ממשיכים להרוג אחד את השני". הוא הוסיף כי המחאה לא נועדה לחלל את זכרם של מעל למיליון יהודים שנרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. "אני עצמי יהודי. קרובי משפחה שלי נרצחו בשואה" אמר ולדזקו.

ראשי מוזיאון ההשמדה אושוויץ-בירקנאו מסרו כי "כל שימוש באושוויץ להפגנה או פעולה כלשהי ראויים לעונש, כחילול בוטה של זכרם של קורבנות הנאצים במחנות ההשמדה".