מי שפגע ביהודי - דמו לא ינקה

האלוף במיל' עוזי דיין מברך על תפיסת המחבלים בג'נין, "זו צריכה להיות המדינות הקבועה - לא משאירים תיקים פתוחים".

בני טוקר , ג' בשבט תשע"ח

כוחות צה"ל בג'נין
כוחות צה"ל בג'נין
צילום: דובר צה"ל

סגן הרמטכ''ל לשעבר, האלוף במיל' עוזי דיין, מברך בערוץ 7 את כוחות צה"ל על תפיסת המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח הי"ד.

"זה טוב מאוד שעשו את זה ושעשו את זה בזמן קצר. המדיניות מעבר לדאגה להתיישבות למרכיבי הביטחון ולתמיכה וחיבוק המשפחה צריכה להיות שלא משאירים תיקים פתוחים'', אומר דיין, יו"ר מפעל הפיס.

דיין מספר שבמהומות שאירעו אחרי פתיחת מנהרות הכותל, היו הרבה מאוד שוטרים פלסטינים שהשתתפו בירי על ישראלים. לקחנו ואספנו את כל השמות של מי שהיו עליו עדויות שהוא השתתף בירי, לא בהכרח אם הוא פגע או לא פגע, והלכנו אחד אחד והורדנו אותו מהרשימה, ולכן זה דבר שצריכה להיות מדיניות קבועה.

"זה לא מחסל לגמרי את הטרור אבל זה גם תורם להרתעה וזה גם עושה צדק פשוט. במקום שהם יקבלו תמיכה מלאה כולל מהרשות הפלשתינית או אם הם בבית סוהר ונותנים להם תמיכה חודשית, במקום זה המסר הוא שמי שפגע ביהודי דמו לא ינקה".

לדבריו נאומו של אבו מאזן בשבוע החולף חשף את המצוקה בה נמצאים היום הפלשתינים לעומת מדינת ישראל שממשיכה לצעוד קדימה, "הנאום של אבו מאזן הוא נאום של מי שנגמרו לו הקלפים, נאום מתוסכל. אנחנו קיבלנו חיזוק שהיה מובן מאליו שירושלים היא הבירה אבל זה במידה מסוימת הוריד את ירושלים מהדיון.

''לפלשתינים נגמרו הקלפים של הטרור וזה יוצר הרבה תסכול, זה יגרום לעוד מהומות אבל לפלשתינים גם אין כל כך כתובת. אבו מאזן מרגיש אחרי שמונה שנות אובמה שאין לו את האמריקאים לצידו, עד היום הוא חשב שוושינגטון תדרוש מאיתנו לעשות דברים והוא לא יעשה שום דבר. אם יש לפלשתינים טיפה הבנה הם צריכים לדעת שאנחנו הכתובת, הם אומרים היום שאמריקאים לא כשירים להיות מתווכים, אז יופי, אנחנו רוצים משא ומתן בילטרלי מולם ללא מתווכים".

עוזי דיין לא חושש מהעידן שאחרי אבו מאזן, "אבו מאזן בסוף דרכו, אם היו היום בחירות ביהודה ושומרון החמאס היה מקבל שמונים אחוז. אנחנו נמשיך לשלוט במעטפת, נמשיך לפעול ביטחונית בכל מקום כפי שקרה אתמול כדי להבטיח ביטחון לאנשים, ובהסתכלות ארוכת טווח לבנות את המדינה שלנו שהיא הכי חזקה באזור, הכי יציבה, הכי חזקה כלכלית.

''הסיפור שעוד מעט יהיה הסדר מדיני הוא לא רציני, לא עם אבו מאזן ולא עם הבא אחריו. חשוב מאוד שמדינת ישראל תחזק גם את בקעת הירדן כגבולה המזרחי של מדינת ישראל. בי' בניסן אנחנו הולכים לעשות טקס בקסר אל יהוד ונדרוש לשנות את השם של המקום למעברות הירדן".

כסגן הרמטכ"ל לשעבר דיין מתייחס לדברי הרבנים נגד השירות המשותף, "אני לא מסכים לדעתם, ודאי לא לדברים של תקיפת הרמטכ"ל והדרישה שיתפטר, נא לזכור - אנחנו במדינה שהצבא פועל לפי דירקטיבה של ממשלה נבחרת, ולפי החוק השלטון הוא שלטון הרוב לא שלטון הרב. לרבנים יש חשיבות בפן החינוכי אבל במקומות שהם אמונים על כך, בישיבות ובישיבות ההסדר. הם אנשי רוח מבחינתי אך לא מנהלי הצבא.

''לגבי הרב אבינר יש כאן מחלוקת לגיטימית אבל אני אומר שביהדות מי שלא נותן הזדמנות שווה לנשים ואני לא אומר שהכל יהיה בדיוק אותו דבר, אני לא אומר שמחר כל צוותי הטנקים יהיו צוותים מעורבים, אבל מי שלא נותן הזדמנות שווה לנשים כולל בצבא אז הוא קודם כל מבזבז 51 אחוז מהפוטנציאל מהחברה שלו.

"המגוון נותן כוח", מסביר דיין, ''הוא גם יוצר סוגים של בעיות אבל הוא נותן כוח זה ובסוף זה צדק פשוט. אם היהדות לא תדע לתת הזדמנות שווה לנשים יש כאן בעיה, כבר היום נשים לומדות יותר, יותר משפיעות, ולא רק בתוך הבית פנימה ולכן היהדות צריכה ללכת עם המהלך הזה.

''האם זה אומר שפורצים כל דבר? לא, אבל אני חושב שהצבא מצידו צריך לשים לב שיש אליטה חדשה, בני הנוער הדתיים לאומיים זאת האליטה החדשה המשרתת, הם צריכים להכיר בחובות שלהם אבל צריכים להתחשב גם בכך שהאליטה החדשה הזאת מביאה עימה ערכים תרבותיים משלה".