פריז: המחבל שוחרר, היהודים מחו

ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת הביע מחאה על שחרור חסן דיאב שהואשם במעורבות בפיגוע במוסד יהודי בפריז בה נהרגו 4 בני אדם.

חיים לב , ב' בשבט תשע"ח

מחאה. פריז
מחאה. פריז
צילום: מנדי הכטמן. פלאש 90

ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת, הקרי"ף, הביע מחאה על שחרורו של חסן דיאב, אקדמאי לבנוני־קנדי שהואשם במעורבות בפיגוע במוסד יהודי בפריז ב-1980 בה נהרגו ארבעה בני אדם.

דיאב הכחיש כל קשר למעשה. השופט אמר כי לתביעה אין די ראיות "משכנעות" שאכן דיאב השתתף בפיגוע.

ישראל ומדינות מערביות אחרות סברו שההתקפה היא מעשה טרור של מחבלים מ'החזית העממית לשחרור פלסטין'.

"קריף קוראת לתביעה הציבורית לערער על השחרור", כתב דובר ארגון קריף. "שחרור זה ללא משפט של החשוד העיקרי הוא עלבון לזכר הנרצחים ומוסיף כאב לקרוביהם", הוסיף נשיא ה'קריף', פרנסיס קליפט בהצהרה.

חסן דיאב בן 63 , פרופסור לסוציולוגיה יליד לבנון שהתגורר בקנדה, חשוד כי היה חלק מהזרוע המבצעית של ארגון החזית הלאומית לשחרור פלסטין. ארגון טרור זה נחשב ליוזם הפיצוץ בשנת 1980, במוסד יהודי בפריז, פיגוע במהלכו נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו כארבעים נוספים.

הפיגוע כוון כנגד המוסד היהודי בשכונת ריו קופרניק, במערב העיר פריז, והוא נחשב התקיפה המרכזית הראשונה של אתר יהודי בצרפת מאז מלחמת העולם השניה.

דיאב, בן 63 , הוסגר בידי קנדה בשנת תשע"ד ונמסר לידי משטרת צרפת. הוא הואשם בביצוע הפיגוע. הוא המשיך לטעון לחפותו והכחיש את שייכותו לארגון החזית הלאומית לשחרור פלסטין.

מאוחר יותר הורה השופט לשחרר אותו בערבות אחרי שהוחלט שקיים ספק לגבי הימצאותו בצרפת ביום הפיגוע. וזאת לאחר שקרובת משפחה של דיאב מסרה לחוקרים שהוא היה בלבנון ביום בו אירע הפיגוע.

אולם עובדה זו סותרת את ממצאי הדרכון. החתימות בדרכונו מצביעות על כך שהוא כבר שהה באירופה בתאריך זה. התובע הפדראלי הגיש ערעור על החלטת בית המשפט לשחררו ובית המשפט החליט לקבל את הערעור ולהחזירו לכלא.

מאז נעשו לא פחות משבעה נסיונות לשחררו בערבות עד תום החקירה, והשבוע הורה בית המשפט העליון בצרפת לשחרר את החשוד.