האוצר קיזז מכספי הרשות הפלסטינית

בפעם הראשונה - מדינת ישראל קיזזה את כספי הרשות לצורך תשלום למשתפי פעולה שעונו, נאנסו ואף נרצחו.

ערוץ 7 , ב' בשבט תשע"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

לאחר חודשים של התחמקות מצד משרד האוצר והחשב הכללי, השתמש שר האוצר כחלון בסמכותו וקיזז תשלומים מהכספים המועברים לרשות הפלסטינית לצורך תשלום הוצאות משפט למשתפי פעולה עם ישראל שתבעו את הרשות הפלסטינית.

תחילת הסיפור בחודש אפריל 2017, אז התפרסם פסק דינו של השופט דרורי מבית המשפט המחוזי בירושלים שדן בחטיפתם, כליאתם, עינויים, אינוס ואף רציחתם של 52 בני אדם.

בפסק הדין הנפרש על פני 1800 עמודים נקבע כי הרשות הפלסטינית חבה באחריות נזיקית כלפי אותם פלסטינים שנחשדו.

על פי פסק הדין נקבע כי סכומי הפיצויים יקבעו בעתיד אך הרשות תשלם בינתיים כחצי מיליון שקלים עבור הוצאות משפט (ביניים) ועוד כ-900,000 ש''ח עבור חוות דעת מומחים.

הרשות לא הסכימה לשלם והוצאו נגדה צווים בהוצאה לפועל, כל בקשות העיקול עלו בתוהו. חשבת משרד האוצר אף סירבה לקבל את בקשת העיקול, רק חשב רשות המיסים ומנכ"ל משרד האוצר הסכימו לאשר את עצם קבלת הצו בחותמת 'התקבל', האחרים אפילו סרבו לאשר כי הצו הומצא להם. אולם למרות חלוף המועד הקבוע בחוק אף אחד מהצדדים לא הגיב לצו העיקול.

לאחר שחלפו המועדים ולאחר ההמצאה לכל הגורמים לעיל לא נותרה ברירה ועורכי הדין של משתפי הפעולה עתרו לזימון הגורמים הנ"ל לחקירה.

החקירה הייתה אמורה להתקיים ביום 1.1.18 אך הגורמים הנחקרים ביקשו דחייה. היום (חמישי) הייתה אמורה להתקיים החקירה אך רשם ההוצאה לפועל הודיע כי לאחר מכתב מהרשות הפלסטינית שאמנם כופרת בחוקיות לקיזוז הכספים אך נכנעת לקיזוז הנוכחי, הוא יקזז את הכספים ויעבירם בתוך שבוע לעורכי הדין.

עורכי הדין אריה ארבוס וברק קדם מסרו בתגובה: "אנו מברכים את מדינת ישראל על החלטתה לקזז למעלה מחצי מיליון שקלים מכספי הרשות הפלסטינית. כספים אלו מקוזזים לטובת הוצאות משפט של משתפי פעולה שתבעו את הרשות על כליאת שווא ועינויים. זו החלטה ערכית חשובה מאוד. ההחלטה מבהירה כי מדינת ישראל תעמוד לצד אלו שעמדו לצידה בעת מלחמתה בטרור".