ועדה לקידום מעמד המשפחה

בדורנו נוקשות בדלת הבית היהודי רוחות שמבקשות לערער את יסודותיו. הרוחות האלו לובשות דמות של אידיאולוגיות נשגבות.

ד"ר חנה קטן , ג' בשבט תשע"ח

ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: אלירן אהרון

אני אוחזת בקורות הבית. בית הנבחרים. התור משתרך לו כנחש מתפתל על פני שלוש שורות מקבילות, ואני מתבוננת בסובבים - רובן סובבות, כולן מוזמנות ליום של דיונים בנושא האלימות נגד נשים.

מתכנסים גורמים ממשלתיים, מייצגי טכנולוגיה ומדע, גופים כמו פייסבוק וגוגל [אגב, רוב הפרזנטורים הן נשים..], גורמי חינוך, בריאות, ורווחה. מקרוב ומרחוק באו.

וכולם פותחים את פיהם ומבקשים להביא תיקון. כל אחד ממקומו. כל אחד ושליחותו. כל אחד וסגולת נפשו. כל אחד והצבע המיוחד שהוא מוסיף למרקם האנושי של מדינת ישראל.

כמה חשוב. כמה נפלא.

וכך בוועדה למעמד האשה נידונים נושאים כמו הקפאת ביציות ושימור פריון, וגם זה נפלא.

והצעת חוק של חברתי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, להפללת הזנות - ונעשו כולן, נשים ורבניות מכל קשת צבעי הציבור, אגודה אחת לתמוך ביוזמתה - וגם זה נפלא.

והדיון שמונכח שוב ושוב במשכן הכנסת סביב חזקת הגיל הרך - דיון שמעורר סערות סביב אחריות הורית וזכויות הילד, ומה עושים כאשר לעיתים לא ילכו שניהם יחדיו. וגם זה נפלא.

והנה צומחת לה תנועת נשים בראשות הרבנית שולמית מלמד, שמבקשת להוליד ועדה חדשה בכנסת – ועדה לקידום מעמד המשפחה. כמה נפלא.

אני אוהבת לעסוק בלידות - זהו המגרש הביתי שלי. וכמה גאולה תביא הלידה הזאת לעולם!

בדורנו נוקשות בדלת הבית היהודי רוחות שמבקשות לערער את יסודותיו. הרוחות האלו לובשות דמות של אידיאולוגיות נשגבות. יש סולואיזם, יש אינדיבידואליזם, יש בלבול בזהות המינית.

ובראש הפירמידה ההפוכה עומד הפמיניזם המודרני, שדוחק את הנשיות הצידה, מרחיק את האישה מביתה, מילדיה, נועל אותה במפתחות שקופים של קריירה, של הגשמה עצמית, של עצמאות כלכלית, של תחרות תמידית עם האיש שלצידה. זרועותיו של הפמיניזם כרוכות כטבעת חנק סביב כל בדל רצון לחוות את השמחה בבית, לתת לעקרת הבית להיות על מקומה - עיקרו של בית, עקרת הבית, אם הבנים שמחה.

ואל מול זה מספר הבית היהודי סיפור עתיק יומין, דפיו מצהיבים, סיפור של יציבות, של זהות. של מרחב. וגם אם משימות לאומיות אין-ספור ידפקו על דלתותינו, התא המשפחתי הוא לב ליבו של קיומנו כעם. על זה לא נוותר.

על שולחנו מונחים, חסרי סבלנות, נושאים שמחכים להנכיח את עצמם בין קורות בית הנבחרים שלנו, בוועדה שקום תקום. בין השאר - אנו מבקשות מיסוד הליווי של רווקים לחיי נישואין; טיפול באתגרים של נישואי בוסר; דיון במודלים של זוגיות מסורתית מול זוגיות מודרנית; באתגרי האינטימיות בקדושה; קריירה מול משפחה; זוגות מאותגרי פריון; חינוך ילדים בדור המסכים; עצמאות מול סמכות בחינוך מתבגרים; המשפחה המתרחבת; תהליכים בין דוריים; ועוד.

ומי לנו מתאים יותר מבית הנבחרים - אשר ירים את דגלו של הבית היהודי.

פה, בין קורות הבית, ישתרך לו תור ארוך של המבקשים לדון בנושא הבית.