ח"כ בוקר מתריעה:
"הפצת שקרים ועלילת דם" בסל תרבות

שר החינוך התחייב כבר בנובמבר להקים ועדה שתבחן את הימצאות ההצגה "ההודאה" בסל תרבות, אך עדיין לא התקבלה החלטה בעניינה.

חזקי ברוך , ג' בשבט תשע"ח

נאווה בוקר
נאווה בוקר
צילום: חזקי ברוך

חברת הכנסת נאוה בוקר (הליכוד) פנתה היום (שישי) במכתב לשר החינוך, נפתלי בנט, וקראה לו להסיר מסל התרבות את ההצגה ״ההודאה״ המוצגת בתיאטרון יפו בפני תלמידי תיכונים שונים, בני כיתות יא׳-יב׳.

לדברי חה״כ בוקר, ״העלילה מציגה את הנרטיב השקרי ועלילת הדם לפיה חיילי צה״ל כבשו במהלך מלחמת עצמאותנו את הכפר הערבי טנטורה וזאת תוך מעשי טבח וגירוש תושבי הכפר״.

עוד הוסיפה בוקר במכתבה כי ״בימים בהם מדינת ישראל מתמודדת עם שקרים מצד גורמים עוינים באשר לאי מוסריותו של צה״ל, בימים בהם תנועות הקוראות לסרבנות מרימות ראשן ומנסות לפורר את סלע קיומנו - צה״ל, בימים אלה מחובתנו להחשיך כל מסך המציג מצג שווא שמטרתו להוציא דיבתנו רעה. מחובתנו למנוע את הפצת השקרים המתמשכת הזו״.

המחזה "הודאה" של תיאטרון יפו, נכתב - על פי אתר התיאטרון - ''בהשראת פרשת כיבוש הכפר הערבי טנטוּרה ב-1948 בידי כוחות צה"ל, ובהשראת המחלוקת בין כמה היסטוריונים ישראלים לגבי האפשרות שבמהלך הכיבוש ביצעו חיילי צה"ל טבח בתושבי הכפר''.

באתר התיאטרון מודגש כי הדמויות המופיעות במחזה וכל האירועים המתרחשים בו הם פרי דמיונו של המחזאי, אך נכתב באופן מפורש כי המחזה מדבר על "טראומה" כתוצאה ממלחמת העצמאות.

מטרת המחזה המוצהרת היא להאיץ ''את תהליך הפיוס עם העם הפלסטיני החי עימנו ובשכנותנו, ויקדם, ולו רק במעט, את הקמתה של חברה משותפת בישראל, שחלקיה חיים זה לצד זה תוך הכרה וקבלה הדדית''.

מלשכת שר החינוך נפתלי בנט נמסר כי השר הנחה את מנכ"ל משרדו להקים וועדה שתבחן את הימצאותו של המחזה ״ההודאה״ בסל התרבות הארצי של משרד החינוך. ''לכשתגובש המלצת גורמי המקצוע, הנושא ייבחן על ידי השר ותתקבל החלטה בנושא''.

נציין כי הוועדה המדוברת כבר הוקמה בחודש נובמבר על ידי השר בנט ומאז לא קיבלה החלטה. נראה שבמשרד החינוך לא ממהרים לבדוק את הימצאות ההצגה בסל תרבות.