הרב לאו:
חילול ופגיעה בכבוד בית הכנסת

הרב הראשי לישראל דוד לאו גינה את מפגיני השמאל שמחו בבית הכנסת שבו התפלל היועמ"ש והפריעו לו באמירת קדיש.

חזקי ברוך , ד' בשבט תשע"ח

הרב דוד לאו
הרב דוד לאו
צילום: שלומי כהן, פלאש 90

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, מגנה בחריפות את הפגנת השמאל שהתרחשה בפתח תקווה בפתח בית הכנסת, תוך הפרעה למתפללים ולאמירת קדיש של היועמ"ש אביחי מנדלבליט.

הרב הראשי ציין כי "לאורך כל הדורות, גם אנשים שלא היו מבאי בית הכנסת בכל יום, היו זהירים בכבוד בית הכנסת וקדושתו. המעשה שנעשה הערב, בו הפגינו ליד בית כנסת תוך הפרעה למתפללים, הוא חילול ופגיעה בכבוד בית הכנסת שהוא מקדש מעט. אין לקבל זאת בשום פנים ואופן, יש לגנות זאת ולהימנע מכך בעתיד".

נציין כי אנשי שמאל הפגינו בצאת השבת נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבית הכנסת הסמוך לביתו בפתח תקווה ואף קראו לעברו קריאות גנאי. מאבטח של משרד המשפטים שהיה סמוך למקום חילץ את היועץ ביציאה האחורית. מנדלבליט הגיע כדי לשאת תפילה לעילוי נשמתו של אמו שנפטרה לא מכבר.

דובר משרד המשפטים משה כהן הגיב על האירוע: "הפרובוקציה בבית הכנסת שבו מתפלל היועץ המשפטי בפתח תקווה, תוך כדי חילול השבת והפרעה למתפללים, ראויה לכל גינוי. זו ממש בושה וחרפה. אלה אנשים קיצוניים שמפיצים הסתה ושקרים, ואין להם שום מעצורים. נחצים פה קוים אדומים".

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה: "קווי המחאה הלגיטימית נחצים בתקופה האחרונה. הטרדה בשבת ובבית כנסת של היועץ המשפטי לממשלה זו בריונות אלימה והתנהגות מבזה".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), אמר: "אני מזועזע מאטימות מפגינים חסרי רגישות שהפריעו ליועץ המשפטי בבואו להתפלל בבית הכנסת ולומר קדיש על אמו ז"ל. מעשה חסר אנושיות. גם לחירות ההפגנה הקדושה בדמוקרטיה הישראלית יש גבולות שאין לפרוץ. ח"כ איציק שמולי, אף הוא מהמחנה הציוני, אמר: "גם במחאה סופר לגיטימית יש מעשים לא לגיטימיים. בושה".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר: "אני מגנה בתוקף את קבוצת הקיצונים שהגיעה היום אל בית הכנסת שבו מתפלל היועץ המשפטי מנדלבליט וניסתה למנוע ממנו לומר קדיש על אמו. אין קשר בינם לבין דאגה לשלטון החוק. להפך".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר: "כל שבוע מחדש המפגינים מול היועץ המשפטי לממשלה שוברים שיאים חדשים של וולגריות וגועל נפש ומוכיחים שההפגנות הן פוליטיות ואין בינן לבין דאגה לשלטון החוק דבר וחצי דבר. בושה למארגנים".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הוסיף "הרדיפה אחר היועמ"ש מנדלבליט בעת שהוא אומר קדיש על אמו ז"ל חוצה כל גבול והמעשה הברברי והבריוני שחזינו בו בצאת השבת פסול מכול וכול. אני קורא למפגינים לעשות סוף למחזות מסוג אלה באמצעות ריסון עצמי והפעלת שיקול דעת ורגישות".