"זיכרון חי לשירת חייו של רון"

בבית הספר "אושא יחד" ברמת גן נערך טקס הכנסת ספר תורה לזכרו של סמל רון יצחק קוקיא הי"ד. אביו: "קורא לכל העם לבקר פחות את האחר".

ערוץ 7 , ה' בשבט תשע"ח

טקס הכנסת ספרי התורה
טקס הכנסת ספרי התורה
צילום: דימה דורף

טקס הכנסת ספר תורה נערך בסוף השבוע בבית הספר "אושא יחד" ברמת גן לזכרו של סמל רון יצחק קוקיא הי"ד שנרצח בפיגוע דקירה בערד.

האירוע התקיים כחלק מפרויקט גדול יותר שהחל לפני כשנה בהובלת סגן שר הביטחון אלי בן דהן ובשיתוף עמותת "עוז והדר" בראשות אורי דופלט ויד לבנים, במסגרתו מאתרים ספרי תורה בחו"ל שאינם נמצאים בשימוש, עושים להם "עליה" לארץ, בדרך כלל מתקנים אותם ומכניסים אותם לזכר חללי צה"ל וחללי פעולות איבה לבתי "יד לבנים" ברחבי הארץ ולבסיסי צה"ל.

"ספר התורה שאנו מכניסים היום הוא זיכרון חי לשירת חייו של רון והוא חלק מפרויקט יהודי גדול שאני מקדם בשנה האחרונה יחד עם עמותת עוז והדר. בפרויקט זה אנחנו מחברים את העולם היהודי על קהילותיו הרבות ברחבי העולם לחיי ההוויה הישראלית פה במדינת ישראל", אמר סגן השר בן דהן.

"עשרות ספרי תורה הוכנסו עד היום לבתי יד לבנים ובתי כנסת ברחבי הארץ לזכרם של חללי צה"ל. הכנסת ספר התורה מתקיימת דווקא בבית הספר 'אושא' משום שהוא מחבר את כל גווני החברה בישראל ומאחדם לעם אחד ומאוחד".

סך הכל הוכנסו שני ספרי תורה, שנתרמו על ידי קהילת Utopia Jewish Center , NY שבשנים האחרונות מספר חברי הקהילה שלו דעך, ובית הכנסת בו אינו פעיל כפי שהיה בעבר. את תיקון הספר תרמו אייבי ודייויד יצחק שהגיעו לאירוע במיוחד מניו יורק.

בועז קוקיא, אביו של רון הי"ד אמר באירוע: "רון כמו כול משפחתו אהב את הבריות ודאג לכבד את כולם, ללא הבדל תרבות דת או גזע. והוא גדל בבית אשר תמיד שמר על המסורת וכיבד את הדת.

סבא של רון-יוסף, אשר איננו פה עכב מחלה היה מחזן שנים רבות בביתי הכנסת. על שם סבו השני של רון-יצחק שהוא גם שמו האמצעי, קרוי בית כנסת בירושלים שם הסב וגם רון היו מתפללים בחגים. כעת נשלים את השיפוץ שעשינו לזכר הסב ע"י ריהוט יפה לעזרת נשים אשר יהיה לזכר רון.

אנשים רבים וטובים כמו אייבי ודויד פונים אלינו לתרומות אנו נפעל יחד איתם לעוד להנצחות לרון כך שיעשו טוב לכול עם ישראל. אני קורא לכל העם על מגזריו והדתות לבקר פחות את האחר ולכבד ולעזור יותר. כפי שעושה בית הספר המקסים הזה. לפעול לאחדות של המכנה המשותף הרחב והחשוב והוא מדינת ישראל ושגשוגה תוך שמירה וחיזוק הביטחון הפנימי והחיצוני".

צילום: דימה דורף

יצוין כי זו הפעם הראשונה שספר תורה מוכנס לבית ספר, בגלל ייחודיותו של בית הספר "אושא יחד" והמסר של קידום סובלנות למגוון של דעות, הכרת האחר וקיום דיאלוג בין דתיים לחילונים.

באירוע השתתפו בנוסף ח"כ יהודה גליק, ראש העיר רמת גן ישראל זינגר וסגנו אביהוא בן משה, מ"מ הרב הראשי של העיר, הרב אהרון כ"ץ, מנהל בית הספר "אושא", זאביק בר לב, חיילי הנח"ל ששירתו עם רון הי"ד הורי ותלמידי בית הספר "אושא יחד".

סך הכל הוכנסו שני ספרי תורה, שנתרמו על ידי קהילת Utopia Jewish Center , NY שבשנים האחרונות מספר חברי הקהילה שלו דעך, ובית הכנסת בו אינו פעיל כפי שהיה בעבר. את תיקון הספר תרמו אייבי ודייויד יצחק שהגיעו לאירוע במיוחד מניו יורק.

ראש העיר רמת גן ישראל זינגר אמר בטקס: "ספר התורה נכנס לבית כנסת שמשמש ביום יום מקום ללימוד קהילתי, ייחודו של בית הספר בהיותו משלב לחילוניים ודתיים ההנצחה של רון ז"ל, דווקא כאן, מהווה מסר של חיבור בין קהילות וקבוצות.

בית הכנסת התחדש לאחרונה, שופץ וחודש, להנצחתם של בוגרי בית הספר שנפלו במערכות ישראל. היום, ספר תורה ע"ש רון מחבר את משפחת קוקיא למשפחת 'אושא יחד' והעיר רמת-גן כולה".

סגן ראש עיריית רמת גן אביהוא בן משה הוסיף כי "הכנסת ספר התורה לזכרו של החייל הלוחם רון קוקיא, שנרצח בדרכו הביתה, באה לחזק את בני המשפחה היקרה שאיבדה את בנה היקר ומאידך תעביר מסר ברור לכל אויבנו, לעולם לא תוכלו לשבור את רוחו של עם הנצח. וההולכים מאיתנו לא יאבדו בדפי ההיסטוריה, הם חיים בתוכנו וישארו חקוקים בליבנו תמיד".

מנהל ומקים עמותת עוז והדר אורי דופלט אמר כי ספרי התורה הוכנסו בפרויקט משותף של פרויקט עוז והדר בשיתוף עם סגן שר הביטחון בן דהן מביא ספרי תורה מרחבי העולם, מתקן אותם בעזרת תורמים ומכניס אותם לשימוש ברחבי הארץ תוך כדי הנצחת חללי צה"ל. "זה מאפשר חיבור נפלא בין משפחות החללים למורשת החיילים שנפלו בהגנה על מדינתם", ציין.