די להטרדה

מומחית לדין פלילי סבורה שבעקבות חציית הקו האדום במפגן נגד היועמ"ש הגיעה השעה לשלבים ראשונים של ענישה גם לסוג כזה של עבירות.

שמעון כהן , ה' בשבט תשע"ח

מנדלבליט
מנדלבליט
צילום: פלאש 90

הזירה הפוליטית והציבורית סוערת בעקבות ההפגנה שהתקיימה אמש סמוך לבית הכנסת של היועמ"ש אביחי מנדלבליט.

הגינויים כלפי ההפגנה שמנעה ממנדלבליט לומר קדיש על אמו מגיעים כמעט מכל הקשת הפוליטית ועל גבולות המחאה במרחב הציבורי שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עו"ד אור שפירו-סער, מומחית לדין הפלילי.

לדבריה של עו"ד שפירו-סער מותר להפגין ואף ניתן גם להסכים עם הדעות של המפגינים, ואולם במקרה זה "נחצה כאן גבול, וגם מי שמסכים עם העמדות סבור שזה מוגזם".

"מעבר לפן האישי, שזה לא הולם כלפי היועמ"ש עצמו, זה הפך מחופש ההפגנה להטרדה של אחר במרחב", טוענת שפירו-סער וכשהיא נשאלת אם אין לראות בהפגנה שמעוררת זעם ותסיסה יישום מטרותיה של ההפגנה עצמה, להעיר את העם ולעורר תשומת לב תקשורתית ואחרת.

"ניתן להפגין ולהעביר מסר גם בלי לעבור על החוק. הם הרי טוענים לאי אכיפה של החוק, ובאותה שעה הם עצמם עוברים על החוק. ההפגנה עברה להטרדה ואולי גם להעלבת עובד ציבור".

בדבריה מציינת שפירו-סער כי מערכת האכיפה הישראלית אינה ששה בדרך כלל לאכוף עברות הנראות כמגבילות את חופש הביטוי, אבל בשלב מסוים צריך להפנים שנחצה קו מסוים המחייב מענה אכיפתי. לדבריה נכון לפחות להתחיל באזהרות פליליות מול המפגינים והמארגנים.

"זהות המארגנים ידועה היטב. יש כאן רצף של הפגנות והדברים ידועים. צריך לבוא ולהתריע. אולי בשלב הראשון לא לעשות זאת ביד קשה, אבל צריך להעביר את המסר כפי שהמשטרה יודעת לעשות זאת, גם אם לא להעניש בשלב הראשון".

בדבריה היא מזכירה כי העונש על עבירה של העלבת עובד ציבור יכול להגיע עד למאסר של שישה חודשי מאסר, מעבר לענישה החמורה הרבה יותר למה שמוגדר כהטרדה מאיימת, כלומר הטרדה בעלת גוון אישי המופנית לעבר בעל התפקיד.

בין הצעדים שלטעמה ניתן לנקוט בשלבים ראשוניים של התמודדות נמצאים גם צעדי אזהרה למארגנים וגם צווי הרחקה. שפירו-סער מעירה כי בשם הרצון לאפשר לציבור לומר את דברו ואת ביקורתו כלפי בעלי התפקידים והנבחרים בישראל ממעטות הרשויות לפעול מול עבירות שכאלה, ולשם הגשת כתב אישום בעבירות מסוג זה נדרש אישור מיוחד מטעם היועמ"ש עצמו, עובדה שבמקרה זה עשויה למנוע את המהלך כאשר היועמ"ש עצמו הוא מושא ההפגנות.

"מן הראוי היה גם אם לא להגיש כתב אישום, לפחות להתריע בפניהם ולהזכיר להם כיצד מפגינים ואם הדבר יימשך להוציא צו מניעת הטרדה מאיימת".