פתאום בג"ץ לא מתערב

השופטים מחקו עתירה נגד אפליה של יהודים על הר הבית, והסבירו כי הסמכות הבלעדית לניהול ההר שמורה למשטרת ישראל.

חזקי ברוך , ה' בשבט תשע"ח

יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית
צילום: מרדכי יורבצקי/TPS

בג"ץ מחק היום (ראשון) עתירה שהגישו ארגוני המקדש ופעילי הר הבית, שבה התבקש בג''ץ לקבוע כי הליכי הבידוק בכניסה להר הבית נעשים באמצעות אפליה מובהקת בין יהודית דתיים לבין כאלו שאינם דתיים.

העותרים ביקשו מבג''ץ כי הליכי הבידוק בכניסה להר הבית ייעשו על פי קריטריונים שווים, ענייניים ואחידים, שיחולו על כלל המבקרים בהר או לפחות על כלל המבקרים הנכנסים דרך שער המוגרבים.

מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי טען בדיון בבג''ץ כי אין תור נפרד לבעלי חזות דתית, אך הסביר כי התור מתפצל בסופו לשתי עמדות מגנומטרים.

''התקשינו לקבל תשובה ברורה לגבי חלק מן הטענות האחרות שהעלו העותרים, ובעיקר לגבי העלייה והכינוס לקבוצות", כתבו השופטים בפסק הדין, ''מכל מקום, מתשובת מפקד המחוז – שלדבריו המשטרה אינה עובדת לפי חזות או תיוג - ניתן להבין כי יש כאלה המעדיפים להגיע בקבוצות, כי יש והתנאים בשטח מחייבים את המשטרה לכנסם במסלול אחד, וכי אכן נערך תדרוך נפרד בנוסף לשלטים, מאחר שיש מבקרים שמפרים את הכללים''.

השופטים השתכנעו כי התנהלות המשטרה נובעת מהערכות מצב המחייבות אותה להתנהל כך. "לאחר שעיינו בחומר שבפנינו ושמענו את טיעוני הצדדים ואת דברי מפקד המחוז, החלטנו שאין מקום להתערבותו של בית משפט זה".

''ככל שהמשטרה סבורה כי ההגנה על המבקרים במתחם או הגנה מפני מבקרים במתחם, מחייבת פעולה או פעולות מסוימות הקשורות ברקע או בכוונה או בחשש לכוונה של מי מהמבקרים במתחם או כלפיהם - הרי שהצעדים הננקטים מסורים לשיקול דעתה ולסמכותה של המשטרה, ועם הסמכות באה האחריות לשמירה על הסדר הציבורי לצד הגנה על זכויות היסוד של המבקרים", הוסיפו השופטים.

יו"ר תנועת "סטודנטים למען הר הבית", תום ניסני, אמר בתגובה להחלטת בג''ץ כי "היתה בלבנו ציפייה ותקווה ששופטי בג"ץ ימלאו את תפקידם בתור רודפי הצדק, ולכל הפחות יוציאו צו על-תנאי הדורש תשובות והסברים מהמשטרה. עם-זאת, וחרף השקרים והגמגומים ששיגר מפקד מחוז ירושלים לחלל בית המשפט במהלך הדיון, בחרו השופטים להתעלם ולמחוק את העתירה מבלי לברר אותה לעומקה.

"כיסוי וטאטוא האמת מתחת לשטיח לא תוכל להסתיר אותה, האפלייה בהר הבית בשנת 2018 חייבת להיפסק", הדגיש ניסני.

העיתונאי ופעיל הר הבית ארנון סגל מתח בשבוע שעבר ביקורת חריפה על מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי שלדבריו שיקר לשופטי בג''ץ בדיון שנערך בבג''ץ על העתירה.

''מפקד המחוז שיקר במצח נחושה, בושה וחרפה. הוא טען שאין אפלייה בכניסה בין יהודים ללא יהודים ובין דתיים ללא דתיים, זה שקר וכזב. הוא טען שאין הפרדה בקבוצות ושלא מכריחים אדם בעל חזות דתית ללכת בקבוצות", סיפר סגל.