במקום לטרור הכסף יגיע למי שפעל נגדו

האוצר נאות לעקל חצי מיליון שקלים מכספי הרש"פ לטובת פלשתינים שעונו במרתפי מנגנוני הביטחון הפלשתיניים. מייצג המעונים מספר.

אלירן אהרון , ו' בשבט תשע"ח

עו"ד קדם
עו"ד קדם
צילום: אלירן אהורון

ביום חמישי התקבלה ההחלטה במשרד האוצר ולפיה יעוקל מכספי הרש"פ סכום של חצי מיליון שקלים לטובת יישום החלטת בית המשפט המחוזי שקבע כי לרש"פ אחריות נזיקים לעינויים שבהם עינתה פלשתינים החשודים בסיוע לישראל.

נזכיר כי עד ליום חמישי התמהמהו בכירי משרד האוצר, ובהם חשב המשרד והמנכ"ל, מלהגיב לדרישת עורכי דינם של הפלשתינים שעונו, לבצע את עיקול הכספים. ביום חמישי אמורים היו בכירי המשרד לתת תשובות באשר לסחבת שבה נקטו בסוגיה זו, ואולם ברגע האחרון החליט כאמור משרד האוצר להעביר את הסכום המהווה סכום ראשוני מתוך שורת תשלומים ופיצויים שיהיה על הרש"פ להעביר לטובת המעונים.

בעקבות החלטת האוצר שוחחנו עם עו"ד ברק קדם, שייצג את משתפי הפעולה שתבעו את הרשות הפלסטינית בעקבות התעללויות ומקרי אלימות קשים שביצעו אנשי הרשות בהם ובבני משפחותיהם.

"אנחנו מברכים את מדינת ישראל על ההחלטה התקדימית שלה לקזז למעלה מחצי מיליון ש"ח מכספי הרשות הפלסטינית. הכספים האלה מקוזזים לטובת הוצאות משפט של משתפי פעולה שתבעו את הרשות בגלל כליאת שווא ועינויים".

"זו החלטה תקדימית חשובה מאוד זו פעם ראשונה שמדינת ישראל בעצם מקזזת מכספי המיסים של הרשות כדי ליישם פסק דין. במקום שהכסף ילך לתמיכה בטרור כמו שהוא הולך תמיד, הכסף ילך לאנשים שסייעו למנוע טרור".

"ההחלטה הזאת היא החלטה ערכית חשובה שמבהירה שמדינת ישראל תעבור לצד אלו שעמדו לצידה בשנות המלחמה שלה בטרור", מוסיף עו"ד קדם, ממשרד "רום ארבוס קדם צור".

מדובר על 52 איש שבית המשפט קבע שהם נחטפו, נכלאו ועונו בעינויים קשים מאוד על ידי הרשות הפלסטינית, את כל הדברים הם עברו בגלל שהם סייעו לישראל להלחם בטרור ומדינת ישראל עושה איתם צדק ונותנת להם כספים של הרשות הפלסטינית.

קדם מספר כי "אנשים נתלו במשך ימים הפוכים עם הראש למטה והרגליים למעלה התיכו עליהם פלסטיק רותח, כמובן הכו אותם עד אין סוף, התעללו בהם בצורות שאני לא יכול להזכיר פה. חלק עברו אונס, גם גברים גם נשים בבתי הכלא של הרשות".

לדבריו עדויותיהם של 52 התובעים שהיו בבתי כלא שונים של הרש"פ מציגים תמונה של שיטתיות בעינויים, והדבר מוכיח על הכוונה מדרגים גבוהים ברש"פ, "זה לא שאיזה אסיר מסוים בכלא מסוים מחליט להתעלל באסירים, אלא היתה הכוונה מלמעלה איך לעשות, איך לחקור, מה השיטות. הם פיתחו סוג של גלגלי עינויים משלהם על מנת להביא אנשים להודאה ובאמת הם הצליחו להביא אנשים להודאה גם אם הם לא עשו כלום".

קדם מספר כי בשלב הראשון הכספים שהוחרמו מהרשות ילכו לכיסוי הוצאות משפטיות של מומחים שבדקו את העדויות ולהוצאות משפטיות נוספות, "בשלב הבא אנחנו נבקש גם כספים נוספים על מנת לטפל באמת בתובעים".