טראמפ מציע לספח 10% משטחי איו"ש

הנשיא האמריקני מציע להקים את עיר הבירה הפלסטינית בפרברי ירושלים ולהקים מדינה פלסטינית מפורקת מנשק.

דלית הלוי , ה' בשבט תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

סאיב עריקאת, מזכיר אש"ף וראש מחלקת המו"מ של הארגון, חשף בדוח שהכין לישיבת המועצה המרכזית של אש"ף שנערכה בשבוע שעבר, פרטים על ההצעה האמריקנית ל"עסקת המאה" שמטרתה לקדם הסכם ליישוב הסכסוך הישראלי – פלסטיני.

על פי הדיווח בעיתון אל-חיאת, בדוח של עריקאת נכתב כי "בתוך חודשיים – שלושה לכל היותר יוכרז על הסכמת ממשל הנשיא טראמפ על סיפוח גושי ההתנחלויות" באיו"ש ובירושלים "ובעוד שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מציע לספח 15 אחוזים מהאדמה הפלסטינית הכבושה מ-1967 טראמפ מציע לספח 10אחוזים".

עוד צוין, כי טראמפ מציע להקים את עיר הבירה הפלסטינית בפרברי אל-קודס, להקים מדינה פלסטינית מפורקת מנשק ובעלת כוח משטרתי חזק, לאפשר נוכחות צבאית ישראלית לאורך נהר הירדן והרי מרכז איו"ש ולהעניק סמכויות ביטחון לישראל במקרי חירום.

להלן פרטים נוספים מתוכנית טראמפ כפי שנכללו בדוח של עריקאת: כוחות צה"ל יסוג בהדרגה אל מחוץ לשטחי איי ו-בי, העברת שטחי סי נוספים לשליטת הרשות הפלסטינית, הכרה בישראל כמולדת של העם היהודי ובמדינת פלסטין כמולדת לאומית של העם הפלסטיני.

על פי התוכנית של הנשיא, נמלי אשדוד, חיפה ולוד יקצו שטח לשימוש הפלסטינים, המעברים הבינלאומיים יופעלו בשיתוף הפלסטינים וישראל תשמור על הסמכויות הביטחוניות ו"פתרון צודק" לבעיית הפליטים במדינת פלסטין ולא על בסיס פיצויים ושיבה לשטח מדינת ישראל.