עימות בין בירן ליוגב: "אתה הומופוב"

עימות סוער בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת סביב סוגיית הפונדקאות לזוגות חד מיניים, זאת על רקע הצעת חוק לפונדקאות לרווקות.

חזקי ברוך , ו' בשבט תשע"ח

ילד הוא לא בובת משחק. מוטי יוגב
ילד הוא לא בובת משחק. מוטי יוגב
צילום: הלל מאיר/TPS

חילופי דברים קשים התנהלו היום (שני) במהלך דיון שהתקיים היום בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת בהצעת החוק הממשלתית לתיקון חוק הפונדקאות.

על פי ההצעה יורחב מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים בלא בן זוג, הסובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת היריון.

במהלך הדיון דרשו נציגי חברי כנסת ונציגי עמותות להט"ביות לאפשר גם לבני זוג חד מיניים לבצע פונדקאות.

היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר הראל, ציינה "ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שמאפשרות פונדקאות. יש בזה רבדים אתיים ומוסרים לא פשוטים. הצעת החוק הזאת אינה בוחנת סוגיות אחרות למעט בעיה רפואית".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), טען בדיון, "אני מבין את הזהירות הננקטת, אבל בעידן בו אנחנו נמצאים, היחס לקהילה הלהט"בית השתנה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), טען מנגד "הסוגיה הזאת היא בעיקר פוליטית. עלינו לכבד את כולם, את כל סוגי המשפחות. עם זאת, צריך להיות פרגמטיים. לא את הכל ניתן להשיג בבת אחת".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), תקף בחריפות את עצם הרעיון, "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. היא לא צריכה להיות מובילת הסטיות בעולם".

בתגובה אמר לו ח"כ כהן, "תחזור בך מהמילה סטייה. אנחנו לא בתקופת האופל. אתה מפקד נערץ בצה"ל, אני מבקש ממך".

ח"כ אלאלוף הוסיף, "גם בקואליציה הנוכחית נעשו מספר תהליכים לקידום זכויות הלהט"בים, ושרת המשפטים מהמפלגה שלך, מתוך אצילות וכבוד, לא התערבה ולא מנעה".

יו"ר עמותת אבות גאים, אודי לדרגור, טען "פונדקאות איננה הליך רפואי שפותר בעיית עקרות, אלא הסדר ופתרון חברתי המאפשר הורות. כל ההתפתלויות כאן הן מסווה דקיק להומופוביה". הילה מירון, פונדקאית: "זה עצוב שקובעים מי כן ומי לא זכאי להיות הורה".

ח"כ יוגב השיב למתקפות עליו, "אני מתנצל אם מישהו נפגע. התורה והיהדות הן בסיס ערכים לעם ישראל. לא החושך ולא האור שייכים לצד אחד. ילד הוא לא בובת משחק. לכל ילד מגיע שיהיו לו גם אמא וגם אבא".

ח"כ מיכל בירן ענתה ליוגב, "בתנ"ך היה אפשר לסקול אנשים באבנים; זה לא אומר שצריך לשכתב מה שהיה לפני אלפיים שנה. העולם מתקדם. ההכרה בזכויות הלהט"ב מגיעה לקונצנזוס רחב. אתה הומופוב, אתה מפלה חלק גדול מהעם בישראל. אם זה היה תלוי בך, לא הייתי יושבת בכנסת כי אני אישה. הפסדתם בקרב". ח"כ יוגב השיב לה בחיוך: "הסיכוי שלכם לגבור על העם היהודי הוא סיכוי אפסי".

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הודיע כי לבקשת משרד המשפטים, הדיון בהצעת החוק יידחה במספר שבועות לאור המשך בחינת הסוגיות המשפטיות בנושא. "ניתן שהות גם לסגן שר הבריאות שחזר לתפקידו לבחון את הסוגיה. בכל מקרה, תוך חודש נקבל את כל ההכרעות בהצעת החוק", הדגיש אלאלוף.

בתגובה לחילופי הדברים בוועדה מסר יוגב, "אין לי דבר נגד איש או אישה. אך פודקאות אינה עניין של מה בכך, היא תהליך מורכב גופנית ונפשית. ילד אינו בובת משחק לכל הרוצה לזכות בו, לכל ילד מגיע שיהיו לו אבא ואמא, זו זכות טבעית ויסודית. מלבד הזכות להורות, טובת הילד מעל הכל".

לדבריו, "המשפחה היא התא ואבן היסוד ליצירת חיים בעם ישראל ובעולם כולו. מדינת ישראל איפשרה פונדקאות לזוגות נשואים ולנשים שהטבע מנע מהם להרות. כמעט בשום ארץ בעולם, אין אישור לפונדקאות עבור גברים, בלי קשר לנטייתם המינית. בודאי שבמדינה יהודית ודמוקרטית, ראוי שהמוסר היהודי ישמש מגדלור לנו ולעולם כולו, לחינוך לחיי משפחה טבעית ונורמלית כקן וכתא טבעי ונורמלי, לגידול ילדים בישראל ובעולם כולו".