לראשונה: ישראל עומדת בסטנדרט האירופי

שיעור החוב הממשלתי מהתוצר צפוי לרדת לרמה של 59.4%, לראשונה מתחת ל-60%, היחס שנקבע באמנת מאסטריכט.

ערוץ 7 , ו' בשבט תשע"ח

משה כחלון
משה כחלון
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, פרסם היום (שני), אומדן ראשון לשיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר לשנת 2017.

בהתאם לאומדן, שיעור החוב הציבורי מהתוצר, הכולל חובות של רשויות מקומיות, צפוי לרדת באופן משמעותי ולעמוד על 61.1%.

שיעור החוב הממשלתי מהתוצר צפוי לרדת לרמה של 59.4%, לראשונה מתחת ל-60%, היחס שנקבע באמנת מאסטריכט האירופית. יחס החוב מהתוצר הינו אינדיקטור מרכזי באיתנות הפיננסית של מדינת ישראל ובקביעת דירוג האשראי שלה. האומדן הסופי ליחס החוב לתוצר יפורסם בדו"ח השנתי של יחידת החוב.

הגורמים המרכזיים אשר תרמו לירידה ביחס החוב לתוצר הינם, שיעור הצמיחה הנומינאלית לצד גירעון נמוך וכן התחזקות השקל אל מול הדולר והירידה המתמשכת בריבית הצבורה על החוב הממשלתי.

שר האוצר, משה כחלון, בירך על ההישג, "הנתונים מוכיחים שוב ושוב כי בניגוד למה שהרגילו אותנו, ניתן לשמור על אחריות כלכלית ופיסיקאלית לצד קידום סדר יום חברתי ודאגה למעמד הביניים והשכבות החלשות. הירידה בחובות הממשלה מחזקת את אמון המשקיעים במשק הישראלי, מאפשרת לנו לשלם פחות ריבית על החוב ולהפנות יותר תקציבים לטובת המשרדים החברתיים וצמצום פערים".

החשב הכללי, רוני חזקיהו, הוסיף "הירידה המתמשכת ביחס החוב לתוצר וירידת יחס החוב הממשלתי לתוצר אל מתחת ל-60% של מאסטריכט הינה תוצאה ישירה של שמירה מתמשכת על מסגרות פיסקליות, תנאי שוק נוחים ומדיניות יעילה בניהול החוב. היכולת להמשיך במגמה זו עומדת בקשר ישיר עם הצמיחה במשק. מגמה מתמשכת זו מעידה על האיתנות הפיננסית של הכלכלה הישראלית כפי שבאה לידי ביטוי באמון המשקיעים, האנליסטים וחברות הדירוג".