תערוכה:"הבורגנים: טעם ומעמד באמנות"

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל מאפשרת למבקרים הצצה אל חייהם של הבורגנים במערב אירופה, כפי שתועדו "בזמן אמת" על ידי אמנים.

קובי פינקלר , ו' בשבט תשע"ח

שולחן הכתיבה של הייניריך היינה
שולחן הכתיבה של הייניריך היינה
צילום: יחצ מוזיאון ישראל

במשך שנים שכן שולחן הכתיבה של אחד מגדולי הספרות והשירה של המאה ה-19, היינריך היינה, בחדר עבודה פרטי של משפחה יהודית ממינכן.

את קירות החדר עיטרו דיוקנאות של בני המשפחה לדורותיהם ואותו שולחן שעליו נכתבו יצירות מפורסמות ומשפיעות,

מוזיאון ישראל מציג החל מיום שישי הקרוב, בתערוכה חדשה את הבורגנות האירופית – בני אדם שמחד אינם בני האצולה, ומאידך אינם אנשים מהשורה.

התערוכה מציצה אל תוך בתיהם, הרגליהם ואפילו אל סודותיהם וחטאיהם הקטנים. יצירות אמנות מאז ראשית המאה ה-17 מתארות את מי שחיו לפני מאתיים ושלוש מאות שנה ובכל זאת ניתן לאתר בהם סממנים המאפיינים גם את התנהגותם של הבורגנים בני זמננו, מה שמוכיח שתופעות מהעבר עדיין רלוונטיות מתמיד.

השינוי שהתחיל בערי אירופה לפני כ-500 שנה עם היווצרותו של מעמד ביניים של אזרחי הערים ממשיך להשפיע עלינו גם כיום. שכבה זו הייתה שונה במהותה, השכלתה וסגנון חייה מאנשי הכפר, הכמורה והאצולה, הורכבה מאנשי מסחר ובעלי המקצועות החופשיים. בשל הונם זכו להכרה מעמדית וזכויות מיוחדות. המעמד הבורגני קידש את ערכי השמרנות, המשפחה, ההשכלה, העבודה ולא פחות חשוב - הרכוש הפרטי.

מבט מדוקדק ביצירות יגלה כי הבורגנים מעמידים פנים ומנסים להרשים את הסובבים אותם, בכל מחיר. בני המעמד הבורגני היו כבר במאה ה-17 בעיקר בארצות השפלה לאספני האמנות, פיתחו טעם משובח והשפיעו על שינוי המגמות הסגנוניות ועל יעדי הרכישה.

בין הפריטים המוצגים בתערוכה ניתן למצוא גם את שולחן הכתיבה של המשורר ואיש הרוח היהודי-המומר, היינריך היינה, שטבע את המשפט המפורסם "במקום בו שורפים ספרים, ישרפו בני אדם", בהתייחסו לשריפת ספרי קוראן באחד ממחזותיו שעסק בספרד של שנת 1500, הוריש במותו את שולחנו לרופאו האישי שהוריש אותו בתורו לאחיינו, בן משפ' אורטנאו, ולבניו אחריו ותרמו זאת ב-1985 לאוסף מוזיאון ישראל.

היצירות בתערוכה ניתנו למוזיאון על ידי אותם אניני-טעם ואוהבי אמנות שרצו לחלוק עם הציבור הרחב את מה שהיה תלוי על קירות ביתם שנים רבות.