שגריר גרמניה יתבקש לתת תשובות

ועדת הכספים דנה היום בפער שנוצר בין ניצולי שואה שמקבלים פיצויים מגרמניה לאלו שמקבלים פיצויים גבוהים יותר ממדינת ישראל.

חזקי ברוך , ז' בשבט תשע"ח

יבקש תשובות. גפני
יבקש תשובות. גפני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שגריר גרמניה בישראל יזומן לוועדת הכספים של הכנסת, כך קבע היום (שלישי) יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני.

ההחלטה התקבלה בדיון שנערך בוועדה אודות הפער בין ניצולי שואה שמקבלים פיצויים מגרמניה לאלו שמקבלים פיצויים גבוהים יותר ממדינת ישראל.

"אנחנו רוצים שניצולי השואה שמקבלים את הרנטה מגרמניה יקבלו את אותם הטבות. אם צריך אדבר עם ראש הממשלה", אמר ח"כ גפני והוסיף כי היועץ המשפטי של הוועדה ינסח הצעת חוק עליה יחתמו כל חברי הוועדה.

לפי ההצעה, מדינת ישראל תשלם לכל מקבלי הרנטות מגרמניה את מה שמגיע לניצול שואה שמקבל פיצויים ממדינת ישראל.

"אנחנו מכינים את הצעת החוק הזאת ואנחנו מזמינים את שגריר גרמניה. באחד משני המסלולים האלו נפתור את הבעיה. אנחנו הוכחנו את זה שאנחנו נותנים כסף לניצולי השואה. אם לא יסתדר עם גרמניה נבקש גם הצעת חוק ממשלתית", הוסיף ח"כ גפני.

קודם לכן הציג ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), יו"ר השדולה למען ניצולי השואה, את הבעיה: "ניצולי שואה נאלצים לנהל משא ומתן עם ממשלת גרמניה על גובה הפיצויים הניתנים להם כשורדי שואה", אמר ח"כ שטרן.

"למה ממשלת ישראל נותנת יותר? מכיוון שעשו את ההסכם עם הגרמנים הניצולים היו בני 30 ו-40 ולא יתכן שזה קפא אז. הצרכים של האנשים משתנים עם הגיל", הוסיף שטרן ציין כי מדובר ב-6,300 ניצולי שואה שכל יום מתים מהם פי שניים ממקבלי קצבאות בגילם שאינם ניצולי שואה.

"לא יכול להיות שממשלת ישראל שולחת אזרחים שלה, שהיא אחראית עליהם, לממשלה אחרת שידונו מולם. אנחנו באים מדיון בוועדת הרווחה מה עושים עורכי דין שניצולי שואה פונים אליהם כדי למצות זכויות. זה הא בהא תליא. אנחנו שנים שולחים ניצולי שואה לרפד בשטיחים משרדי עורכי דין כדי שייצגו אותם מול הגרמנים", הוסיף.

"6,300 הניצולים האלו זה לב ליבו של המושג "ניצול שואה". כשתשאל מה זה המושג ניצולי שואה בבתי הספר דברים מדברים על אלו. אותם מפקירים למשא ומתן עם ממשלת גרמניה. אני מצפה שממשלת ישראל תגיד ממחר שאנחנו אחראים עליהם ומשלימים להם ואנחנו ננהל משא ומתן עם ממשלת גרמניה".

ח"כ גפני יו"ר הוועדה אמר כי הוא יזמן את שגריר גרמניה בישראל לדיון בנושא והוסיף כי היועץ המשפטי של הוועדה ינסח הצעת החוק עליו יחתמו כל חברי הכנסת החברים בוועדה. לפי ההצעה מדינת ישראל תשלם לכל מקבלי הרנטות מגרמניה את מה שמגיע ניצול שואה שמקבל פיצויים ממדינת ישראל.
אנחנו רוצים שניצולי השואה שמקבלים את הרנטה מגרמניה יקבלו את אותם הטבות. אם צריך אדבר עם ראש הממשלה. אנחנו מכינים את הצעת החוק הזאת, אנחנו מזמינים את שגריר גרמניה. באחד משני המסלולים האלו נפתור את הבעיה. אם דרך גרמניה שעליה מוטלת האחריות. אנחנו הוכחנו את זה שאנחנו נותנים כסף לניצולי השואה. במידה ולא אנחנו הולכים על חקיקה. אם לא יסתדר עם גרמניה נבקש גם הצעת חוק ממשלתית.

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, ח"כ לשעבר קולט אביטל הביעה דאגה מניסיון לפתור את הבעיה דרך גרמניה. "בישיבה האחרונה מול הגרמנים הייתה גישה מאד קשה. הם אמרו שהובטח לא לפתוח את הנושא. אני פסימית שנגיע להסכם עם הגרמנים ולכן חשוב מאד להתארגן פה בארץ". בתגובה לכך אמר ח"כ גפני: "אנחנו נלך על זה במקביל. גם שיח מול גרמניה וגם הצעת חוק".