מאמצים למנוע החלטה נגד ישראל וארה"ב

משלחת הכנסת פועלת לשנות הצעת החלטה שהוגשה לוועדה המדינית של מועצת אירופה ביוזמת הפלסטינים. ההצבעה צפויה בחמישי.

ערוץ 7 , ז' בשבט תשע"ח

לביא במועצת אירופה
לביא במועצת אירופה
צילום: החטיבה לקשרים בינלאומיים בכנסת

משלחת הכנסת לאסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה בראשות ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) פועלת בשעות אלה על מנת לשנות הצעת החלטה שהוגשה לוועדה המדינית של המועצה, ביוזמת נציגים פלסטיניים.

ההצבעה הסופית על הצעת ההחלטה צפויה ביום חמישי, אולם כבר היום בצהריים דיברה ח"כ לביא בוועדה המדינית של האסיפה, ומחתה נגד טיוטת ההצעה.

הטיוטה כוללת סעיפים בהם "הבעת צער" על הצהרת טראמפ כי הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל וכי יפעל להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, מחאה על בנייה ישראלית ב"שטחים הכבושים" כולל מזרח ירושלים, קריאה לישראל להפסיק את הריסת הבתים, וכן סעיף המצהיר כי: "תפקידה של ארה"ב כמתווכת מרכזית בתהליך השלום התערער ללא ספק, עם הכרזת נשיאה בנוגע לירושלים".

ח"כ לביא, יו"ר המשלחת, מציינת, "ההסכמה לדרישה הפלסטינית לקיים דיון בהליך חירום ונוסח ההצעה הנידונה מתעלמים לחלוטין מהמכשולים רבי השנים, וחוסמים כל סיכוי להתקדמות. מטריד מאוד שהמוסדות האירופיים מתעקשים להמשיך עם אותה נוסחה שנוסתה שוב ושוב בעבר: לנגח את ישראל - ולעודד את הפלסטינים לפנות לפורמים בינ"ל במקום למו"מ ישיר".

לדבריה, "הסכסוך לא החל בהכרזתו ההיסטורית של טראמפ, אלא נעוץ בסירוב העיקש לקבל את קיומה מדינת ישראל בכל טריטוריה שהיא. קראתי לעמיתיי מהמדינות החברות לכלול בדוח גם התייחסות ברורה למדיניות התמיכה ומימון הטרור, תשלום המשכורות למשפחות מחבלים, חפירת המנהרות וההסתה בבתי הספר וברשתות. כל החלטה חד צדדית לא תתרום לקידום התהליך, אלא רק תפגע בו".