כלבי המזחלות של לפלנד

אחת האטרקציות הידועות והמבוקשות בלפלנד הינה ביקור בחוות כלבי האסקי סיבירי.

קשרי תעופה , ח' בשבט תשע"ח

לפלנד
לפלנד
צילום: קשרי תעופה

הביקור כולל רכיבה על מזחלת שלג המובלת על ידי קבוצת האסקים ויציאה למסע ייחודי בערבות הקרח האינסופיות של צפון מערב חבל הארץ.

מעבר לזה הטיול בלפלנד מציע חוויה ייחודית, שאי אפשר לחוות בשום מקום אחר בעולם. בין האטרקציות עוצרות הנשימה בטיולים ללפלנד תוכלו למצוא, שיט על סיפון שוברת קרח עצומה, ביקור בארמון עשוי כולו קרח שנבנה בכל שנה מחדש, סיור בגן החיות הצפוני בעולם המציג בעלי חיים ייחודים לאזור הארקטי ועוד.

הם ידידותיים במיוחד, פרוותם סמיכה ונעימה לליטוף, ועיניהם בדרך כלל כחולות צלולות ונבונות - כל מה שתרצו לדעת על כלבי ההאסקי הסיבירי, המשמשים בלפלנד למשיכת מזחלות בריצת אמוק שתימשך ללא כל קושי על פני עשרות קילומטרים מושלגים - לפניכם.

מוצא גזע כלבי ההאסקי הסיבירי

עובדה ראשונה - ההאסקי הסיבירי הוא לא כלב ההאסקי היחידי בעולם. פירוש המילה "האסקי" בלועזית הוא - חזק, ביריוני, כזה שיכול לשאת מאמץ רב. כלבי האסקי התפתחו במקביל בסיביר, בגרינלנד (המכונים כלבי ההאסקי הגרינלנדי), יש גם את ההאסקים של אלסקה, ההאסקים של נהר המקנזי, ועוד. כל המינים של כלבי האסקי, אגב, נראים כמעט זהים - עם אותה פרווה סמיכה ואותם עיניים כמעט מחייכות, עם אותן אוזניים קצרות המונעות "בריחה" של חום הגוף ואותו גוף בנוי לתלפיות ודחף לזוז.

כלבי ההאסקי בנויים לנוע בשלג

כלבי האסקי הם כלבים אנרגטיים במיוחד, בעלי צורך בהרבה תנועה והוצאת אנרגיה. מבין הזנים השונים של כלבי הבית, אנחנו יודעים שיש כאלה שיותר נוטים למנוחה חסרת תנועה (כמו למשל הלברדורים, כל הכלבים הקטנים כמו פקינזים ופומרניאנים, וגזעים נוספים), ולעומתם יש כאלה הנדרשים להרבה זמן של פעילות גופנית בכל יום. ההאסקים הסיביריים - הם באופן מובנה מסוג הכלבים הנדרשים להוצאת אנרגיה מרובה, גם כחיות מחמד. בסביבה הטבעית שלהם, בלפלנד למשל, הם מסוגלים לרוץ למשך עשרות קילומטרים ללא הפסקה, כשהם רתומים במבנה מתוכנן בקפידה אל המזחלת ומושכים אותה מאחוריהם. הגוף השרירי, הפרווה הסמיכה, כפות הרגליים הקטנות והאוזניים הפרוותיות - מונעים בריחת חום הגוף ומאפשרים תנועה מהירה ואנרגטית גם בערבות שלג ללא נתיב או דרך מסומנת.

ולא, לא קר להם.

לפלנד
צילום: קשרי תעופה

כלבי ההאסקי הם ידידותיים - אבל גם רכושניים

בכפר הטה (Heta) אשר באזור הפיני בחלק הצפוני - מערבי של לפלנד, תמצאו חוות האסקים סיבירים שאת הנביחות שלהם, המשתוקקות לצאת אל המרחבים ולרוץ ללא עצירה, שומעים למרחוק. כלבי ההאסקי של החווה, הם כלבים שהדומיננטיות שלהם קובעת את מיקומם כשם רתומים למזחלות השלג. הכלבים הדומיננטיים יותר חייבים להוביל את קבוצת הכלבים - בדרך כלל בין שישה לעשרה כלבים הנקשרים אל כל מזחלת - שאם לא, הם ייטו לריב עם הכלבים שנקשרו מקדימה. אם ייקשרו בקידמת מזחלת כלבים שהם לא דומיננטיים מספיק - הם לא יצליחו להוביל את המזחלת. רק רתימת הכלבים שתואמת את ההיררכיה של הכלבים בלהקה - היא זו שתאפשר בילוי נפלא על גבי מזחלת השלג.

אגב, מעניין לציין, כי כשהמזחלת שלכם יוצאת רתומה לכלבים אל מרחב השלג, הכלבים המושכים אחריהם מזחלות אחרות, ינסו להשיג את הכלבים שלכם במה שניראה כתחרות ריצה שעשויה להימשך על פני קילומטרים רבים. הסיבולת המאפיינת את כלבי ההאסקי הסיבירי ביחד עם יצר התחרות הטבעי שלהם - גורמת לכל קבוצת האסקים הכרוכה למזחלת לנסות לעקוף את כל מה שזז לפניהם.

לחוות את מרחבי השלג רתומים למזחלת כלבים - בטיול מאורגן בלפלנד

בביקור באחת מחוות הכלבים, תוכלו להתנסות בחוויית הנהיגה במזחלת שלג הרתומה לקבוצת כלבי האסקי סיבירי עמידים בפני הקור ולהוטים "לכבוש" את המרחבים, נוסף לכך תוכלו ליהנות מאין ספור חוויות בטיול בלפלנד, כאשר הדרך הטובה ביותר לחוות את חבל הארץ הקפוא הזה, היא בטיול מאורגן, טיול שכזה מאפשר מעברים יעילים ובטוחים (בלי לפספס) בין האטרקציות המובילות - כך שלכם, יישאר רק ליהנות.