ביום השואה: טקס לזכר משת"פ של היטלר

​​​​​​​סגן יו"ר הפרלמנט ההונגרי אמור לקחת חלק בטקס שיתקיים ביום השואה הבינלאומי לזכר שליט הונגריה לשעבר, ששיתף פעולה עם הנאצים.

ניסן צור , ח' בשבט תשע"ח

השואה. ארכיון.
השואה. ארכיון.
צילום: ISTOCK

ארגון נוצרי בשם KESZ הודיע כי יקיים את הטקס לזכרו של מיקלוש הורטי, שליטה לשעבר של הונגריה שנחשב לאחד ממקורביו של היטלר ומי ששיתף פעולה באופן הדוק עם הצורר הנאצי, בכנסייה מרכזית בבודפשט ביום השואה הבינלאומי שיצויין בסוף השבוע.

ההודעה חוללה סערה לאחר שהתברר כי סגן יו"ר הפרלמנט ההונגרי, שאנדור לזאק, מתכוון לקחת חלק בטקס הפרובוקטיבי ולייצג את ממשלת הונגריה.

"אנו נזכור בחיבה ובכבוד את השליט לשעבר של הונגריה מיקלוש הורטי, שנולד לפני 150 שנה", נכתב בהזמנה לאירוע שמקיים הארגון הנוצרי יחד עם סגן יו"ר הפרלמנט ההונגרי.

מי שעוד אמור לקחת חלק בטקס הוא שאנדור שקאלי, אשר בשנת 2014 מונה על ידי ממשלת הונגריה לעמוד בראש מכון המחקר ההיסטורי הלאומי.

שקאלי עורר סערה כאשר אמר בראיון בשנת 2014 כי "גירושים ורציחתם של עשרות אלפי יהודים בשנת 1941 היתה פעולה של רשויות ההגירה נגד שוהים בלתי חוקיים בהונגריה".

מיקלוש הורטי, ששלט בהונגריה בין השנים 1920-1944, נחשב כאחד מידידיו ומשתפי הפעולה הקרובים של היטלר, וחתם על חוקים רבים נגד היהודים בהונגריה.