שקרים בפרסומי השמאל על הוצאת ילדים

בפרסומי השמאל הוצג מידע מסולף לפיו הורים המיוצגים ע"י עו"ד מצליחים ברוב המקרים למנוע הוצאת ילדיהם מרשותם.

גיל רונן , ט' בשבט תשע"ח

פרסום ב"הארץ" 21.1.18
פרסום ב"הארץ" 21.1.18
צילום מסך

בפרסומי שמאל מהימים האחרונים הוצג מידע שקרי ומבלבל, במטרה לקדם הצעת חוק שתעניק לקטינים ייצוג נפרד מהוריהם בהליכים להוצאתם מהבית. בכתבה זו נצביע על השקרים אבל ראו הוזהרתם: יש פה הרבה מספרים סותרים, וכל העסק כולו מבלבל. הוא מבלבל כי הוא נועד לבלבל.

הצעת החוק קובעת שהמדינה תמנה עורך דין לילד ועורך דין נפרד להוריו של הילד. זהו מצב חסר תקדים, משום שעד היום, ההורים והילד היו יחידה אחת, וההורים הם שהחליטו על הייצוג של המשפחה, כולל הילד.

השמאל מנסה להטעות, ולשכנע את הציבור שמטרתו העיקרית של החוק היא לתת להורים ייצוג מטעם המדינה. זה נשמע טוב! בכדי לשכנע את הציבור בחשיבות העניין, השמאל הציג סטטיסטיקה שמראה שהורים המיוצגים ע"י עו"ד מצליחים ברוב המקרים למנוע הוצאת ילדיהם מרשותם, בעוד שהורים שאין להם ייצוג נכשלים בכך בדרך כלל.

כאן נכנסים לתמונה השקרים הסטטיסטיים (תזכורת: זה מבלבל, כי זה נועד לבלבל!). אז ככה:

בפרסום ב"הארץ" ביום ראשון (21.1.18) נכתב כי "93% מדרישות משרד הרווחה להוציא ילד מביתו מתקבלות כאשר אין ייצוג משפטי להורים", ואילו "63% מהדרישות נדחות כאשר ההורים מיוצגים על ידי עורך דין". נכתב כי אלה הם "נתונים של אגף הסיוע המשפטי במשרד המשפטים".

בפוסט פייסבוק של האגודה לזכויות האזרח נכתב: "על פי הנתונים שלנו, ב-93% מהמקרים בהם להורים אין ייצוג של עו״ד, השופט מקבל את הדרישה של שירותי הרווחה להוציא את הילד מהבית. לעומת זאת, כשיש להורים עו״ד, רק ב-37% מהמקרים השופט מקבל את הדרישה להוציא את הילד מהבית!"

פוסט של האגודה לזכויות האזרח
צילום מסך מפייסבוק

כאמור, התמונה שמתקבלת היא שייצוג של ההורים משפר בצורה מאוד דרמטית את הסיכוי שהילד לא יוצא מהבית. נתוני האמת מראים שייצוג ההורים אכן משפר את הסיכוי למנוע את ההוצאה מהבית, אך בצורה הרבה פחות דרמטית.

נתוני האמת:

במסמך של מרכז המידע והמחקר של הכנסת שהוכן עבור הוועדה לזכויות הילד צוטטו נתונים שנמסרו מהאגף לסיוע משפטי, לפיהם

"במחקר מדגמי שנערך בשנת 2010 במסגרת עבודת תזה באוניברסיטת תל-אביב עלה כי בתיקים שלא היה בהם ייצוג משפטי התקבלה בקשת שירותי הרווחה להוציא את הילד ממשמורת הוריו במלואה ב-93% מהמקרים, ואילו במקרים שההורים היו מיוצגים על-ידי עורך-דין הבקשה התקבלה במלואה ב-63% מהמקרים בלבד. עוד עלה במחקר כי ההחלטה להוציא ילד ממשמורת הוריו נדחתה ב-2% מהתיקים שלא היה בהם ייצוג משפטי, לעומת 25% מהמקרים שבהם היה להורים ייצוג משפטי".

במילים אחרות: כשהיה להורים ייצוג, הבקשה להוציא את הילדים מהבית התקבלה ב-63% מהמקרים, והיא נדחתה ב-25% מהמקרים. האגודה לזכויות האזרח טענה שהיא התקבלה ב-37% מהמקרים וב"הארץ" טענו שהיא נדחתה ב-63% מהמקרים.

הבנתם? אם לא, תבקשו עזרה מתיכוניסט שעושה כרגע בגרות בסטטיסטיקה, והוא יסביר לכם...

בכל מקרה, להטוטי הסטטיסטיקה השקרית של השמאל אינם העיקר כאן. העיקר הוא הצעת החוק עצמה, ועליה נכתוב בפירוט במאמר נפרד.

מתוך מסמך מרכז המידע והמחקר של הכנסת
צילום מסך

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.