רעייתו של בן אוליאל תובעת את המשטרה

אשת הנאשם המרכזי בהצתת הבית בכפר דומא, הגישה תביעה נגד משטרת ישראל. "הגיע הזמן שהמשטרה תלמד שזכויות יסוד הן זכויות יסוד".

עדו בן פורת , ט' בשבט תשע"ח

אוריין בן אוליאל
אוריין בן אוליאל
צילום: יוני קמפינסקי

אוריין בן אוליאל, אשת הנאשם המרכזי בהצתת הבית בכפר דומא, הגישה תביעה נגד משטרת ישראל.

בן אוליאל טוענת כי המשטרה החזיקה אותה במעצר בניגוד לחוק ולהחלטה של בית המשפט שהורה על שחרורה. כמו כן טוענת בן אוליאל כי הותקפה על ידי שוטרת בעת המעצר.

בכתב התביעה נטען כי לפני כעשר שנים השתתפה אוריין בהפגנה מול בית משפט השלום בירושלים. במהלך ההפגנה שרקה בן אוליאל במשרוקית ולפתע שוטרת שהייתה במקום ניגשה אליה, סטרה לה ודחפה אותה.

מיד לאחר מכן עצרו שוטרים נוספים את בן אוליאל והיא נלקחה אל תוך בית המשפט, שם הוחזקה למעלה משעה, למרות העובדה כי המקום לא מיועד להחזקת עצורים. לאחר מכן נלקחה לחקירה והשוטרים לא יידעו אותה בדבר הזכות להיוועץ בעורך דין.

לטענת בן אוליאל, גם לאחר החקירה המשיכו השוטרים ופגעו בזכויותיה. קצין המשטרה הורה על מעצרה למשך כל השבת למרות שניתן היה להביאה בפני שופט או לשחררה בתנאים מגבילים כבר ביום שישי.

בתום השבת הובאה בן אוליאל לדיון בבית משפט השלום בירושלים והשופט יצחק מילנוב דחה את בקשת המשטרה והורה על שחרור בתנאים מצומצמים בלבד.

ואולם, בפועל, שוחררה בן אוליאל, אז קטינה בת 14, רק שעתיים אחרי שבית המשפט הורה על שחרורה.

בסופו של יום הוגש כתב אישום נגד בן אוליאל בגין תקיפת השוטרת ובהסדר טיעון הודתה בן אוליאל בעבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי בלבד.

פרקליטה של בן אוליאל עו"ד איתמר בן גביר אמר "מסתבר שחקירות דומא הן לא הפעם הראשונה שהתעללו ועינו את עמירם בן אוליאל. לצערי, מה שהתרחש כלפי אוריין נמשך במשך שנים כלפי הזוג אוליאל".

בן גביר הוסיף כי "מדובר בהתעללות ובהפרת זכויות יסוד שבוצעו על ידי המשטרה. מצחיק שכל אלה שיוצאים להגנתה של מחבלת כמו תמימי, לא שמענו אותם מדברים על מעצרי שווא ופגיעה בזכויות נוער הגבעות וכל מיני צעירים שמתגוררים שם".

לדבריו, "הגיע הזמן שהמשטרה תלמד שזכויות יסוד הן זכויות יסוד הן זכויות יסוד, ושזכויות אלו עומדות גם לנערות ולבני משפחת אוליאל, ואסור לפגוע בהן. ואם פוגעים, צריך לשלם".