"אושוויץ זה לא שם בפולנית"

ראש ממשלת פולין מגיב לסערה סביב החוק האוסר על האשמת ארצו בנטילת חלק ברצח יהודים בשואה.

ערוץ 7 , י"ב בשבט תשע"ח

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי
ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי
Reuters

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי הגיב הלילה (ראשון) לסערה בעקבות הצעת החוק שאושרה על ידי הפרלמנט בארצו ושאוסרת על האשמת מדינתו בנטילת חלק ברצח שביצעו הנאצים בשואה.

"אושוויץ-בירקנאו זה לא שם בפולנית. ו'העבודה משחררת' זה לא ביטוי פולני", צייץ מורבייצקי באנגלית בטוויטר.

עוד כתב ראש הממשלה הפולני כי "אושוויץ הוא הלקח המר ביותר שנותר מהדרך שבה אידאולוגיה מרושעת מסוגלת ליצור גיהינום עלי אדמות. יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים לשמר את זכרם של כל אלה שנרצחו על ידי הגרמנים הנאצים".

הצעת החוק שאושרה ביום שישי בבית התחתון בפרלמנט הפולני קובעת עונש מאסר של עד שלוש שנים עבור מי שישתמש במונחים שמייחסים לפולין אשמה בפשעי השואה. אישורו של החוק מצריך שני הליכים נוספים - אישור של הבית העליון בפרלמנט ואישור של נשיא פולין.

הצעת החוק זכתה לגינויים חריפים בישראל, שתזמן היום את סגן שגריר פולין לשיחת הבהרה במשרד החוץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה".

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יצא נגד החוק. הוא ציטט את דבריו של נשיא פולין לשעבר אלכסנד קוואשינסק מעל בימת הכנסת: "אי אפשר לזייף את ההיסטוריה, אי אפשר לשכתב אותה, אי אפשר להסתיר את האמת. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים, צריך להוקיע אותם, צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ בטוויטר בעברית ואנגלית כי "אף חוק פולני לא ישנה את ההיסטוריה, פולין הייתה שותפה לשואה. מאות אלפי יהודים נרצחו על אדמתה מבלי לפגוש קצין גרמני אחד".