עיתונאי דתי בעומק "הג'יהאד השקט"

צבי יחזקאלי (חדשות עשר) התחפש לשייח ונכנס אל תוך מעוזי האיסלאם הקיצוני בעולם. האם הרגיש פחד וכמה הדת משפיעה על סיקור התחום? צפו

יוני קמפינסקי , י"ג בשבט תשע"ח

צבי יחזקאלי מחופש לשייח
צבי יחזקאלי מחופש לשייח
מתוך בזהות בדויה עם צבי יחזקאלי , ערוץ עשרטוען....

מחר (שלישי) בשעה 21:00 יחל שידור הסדרה החדשה של ראש הדסק הערבי בחדשות עשר, צבי יחזקאלי.

תחת הכותרת "בזהות בדויה" משנה יחזקאלי את זהותו לחלוטין ופועל בשטח כשייח' של "האחים המוסלמים" המבקש לתרום לארגון ולהצטרף אליו.

לקראת שינוי הזהות קיבל העיתונאי הבכיר ייעוץ צמוד מחברות מודיעין ומיוצאי שב"כ ומוסד ולשם השלמת הזהות השיג ממבריחי גבול בטורקיה דרכון סורי מקורי, דרכון פלסטיני לגיבוי וחתימת אינטרנט של בית עסק פעיל בירדן עם אתר אינטרנט וכתובת אימות.

תחת הזהות של "שייח אבו חמזה" יצא יחזקאלי מצויד בציוד צילום איכותי ומוסלק בכפתור הבגד ובמשקפי מצלמה אל תוך המציאות שבה מתנהל מה שהוא מגדיר "הג'יהאד השקט".

יחזקאלי, שחזר בתשובה במהלך השנים האחרונות ומתגורר בגוש עציון, רואה ערך מוסף בזה שהוא מסקר את התחום ונכנס למפגש הקרוב עם האיסלאם הקיצוני דווקא כאדם דתי.

"ברגע שאדם הוא עובד ה' הוא מודע יותר לזיופים", מסביר יחזקאלי בשיחה עם ערוץ 7, "מצד אחד זה גורם לי להכיר את החומר ולהזדהות עם המאמינים, אבל אני כן חולק על הדרך. זה שאני דתי נותן לי לפקוח את העיניים עוד יותר, אי אפשר לסבן אותי בקטע הזה".

יחזקאלי אף מוסיף ואומר שחלק מההתקרבות שלו לעולם הדתי נבע כנראה גם מההתעסקות בתחום הסיקור שלו - "הם פתחו לי איזשהו דלת להיכנס לצד יותר אמיתי".

"אבל האיסלאם צריך ברור עמוק עם עצמו", מבהיר יחזקאלי ומקווה שתהיה רפורמה באיסלאם כמו שהתחרשה בסעודיה.

בראיון איתו מסביר יחזקאלי שהעולם כבר מבין מהו הטרור של דאע"ש ומתגונן מפניו, אך כעת העולם ניצב בפני ג'יהאד חדש ושקט שעל פי האסלאם הוא הג'יהאד האחרון, ג'יהאד יום הדין שבו האיסלאם משתלט על המערב לא במלחמה אלא בדרך שקטה של חדירה לתוך החברות המערביות.

יחזקאלי מציין כי פסק הלכה משנות התשעים של בכיר הפוסקים המוסלמים קובע: "כיבוש המערב ייעשה ללא מלחמה אלא בשקט, תוך חדירה והשתלטות".

הסדרה שבה חמישה פרקים תעבור בכל תחנות "ג'יהאד יום הדין, הג'יהאד השקט": טורקיה, גרמניה, צרפת וארה"ב.