הרב אריאל לקיבוצים:
אתם דואגים למסתננים? קחו אותם אליכם

רבה של רמת גן לשעבר פוסק שאין להשאיר את המסתננים בתחומי ישראל, "כל אנשי המוסר ושוחרי הצדק לא חיו יום אחד בדרום תל אביב".

בני טוקר , י"ד בשבט תשע"ח

 הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: עופר עמרם

מי שלא חי בדרום תל אביב שלא ידבר

רבה של העיר רמת גן לשעבר, הרב יעקב אריאל, אומר לערוץ 7 כי התכנית שאושרה על ידי בג"ץ להעברתם של המסתננים למדינה שלישית מוסרית וראויה לציון, כלשונו.

"יש פסוק בתורה, לא תסגיר עבד אל אדוניו, הפסוק הזה אומנם יש לו משמעות אחרת בהלכה, אבל ברעיון - מי שברח אליך להינצל אל תסגיר אותו לאדוניו. אם נתרגם את זה במקרה שלנו פליט שאכן נמצא בסכנה ובא לכאן צריך לעזור לו להינצל ואסור להחזיר אותו חזרה לארץ מוצאו, אבל לא חייבים להשאיר אותו כאן.

''אנחנו מדינה יהודית עם שטח מחיה מצומצם, השטחים הגדולים שהיו לנו בסיני ובמקומות אחרים כבר לא בידינו ואנחנו צריכים לקלוט עוד הרבה יהודים. זה המקום שבו אנחנו חיים ולכן לקלוט פליטים שנמצאים בסכנה כאזרחים בישראל - לא, אבל לעזור להם להינצל ואחר כך ללכת למקום אחר - כן".

על אחת כמה וכמה, אומר הרב אריאל, כשמדובר במהגרי עבודה אין להשאירם בישראל, "מי שהסתנן לכאן כי הוא בא לחפש עבודה אז גם אפשר לעזור לו, לא צריכים לגרש אותו מיד אבל צריכים לעזור לו לצאת מכאן. הוא הסתנן לכאן בצורה לא חוקית, אין לנו צורך בו ואנחנו לא יכולים להשאיר אותו ולכן חייבים למצוא דרך מכובדת ואנושית להוציא אותו ומה שעושים היום זה נכון".

"נותנים לו ביד 3500 דולר שזה סכום אדיר, הוא יכול לחיות בזה יותר משנה בארצות שממנו הוא בא. אומרים לו בכבוד 'תצא מרצונך', אם הוא לא רוצה אין ברירה אלא להוציא אותו בכוח אבל בצורה אנושית, לא באזיקים אלא באילוצים".

הרב אריאל תוקף את המתנגדים לתכנית הממשלתית, "כל אלה שמדברים נגד זה, שילכו לגור בדרום תל אביב. רק מי שחי בדרום תל אביב רשאי לדבר. כל אותם אנשי מוסר ושוחרי צדק בכללם קיבוצים שמוכנים להסתיר את המסתננים אצלם - אז שיקלטו אותם. אתם רוצים לעזור להם? קחו אותם אליכם, שכל קיבוץ יקח מאה מסתננים, נראה אתכם, אל תחביאו אותם, קחו אותם בצורה גלויה לצורכי עבודה?

''למה אתם מטילים את כל העול על דרום תל אביב? לא ייתכן שרק דרום תל אביב תסבול וכל הארץ כולה תטען טענות מוסריות".

לדבריו ההשוואה לפליטי השואה מופרכת, "אוניית המעפילים סטרומה שהגיעה לכאן, הבריטים גרשו אותה והיא טבעה בים. אניית הגירוש פאטריה שהיו עליה ניצולי שואה שהגיעו לכאן, האוניה התפוצצה ומקצתם טבעו בים. הבריטים גרשו כל פליט יהודי שהגיע לכאן.

''שוויץ הנאורה והניטרלית לא נתנה ליהודים להיכנס אליה", מזכיר הרב אריאל, ''האם אנגליה קלטה יהודים? האם אמריקה קלטה יהודים? ושם יהודים ברחו מהשואה. והיום אנחנו אומרים למי שבורח - בוא אלינו נעזור לך, אז מה הקשר לפליטי השואה שלא עזרו להם?

''אנחנו כיהודים עושים לפנים משורת הדין, כל מי שבורח מפני סכנה יבוא לכאן, נעזור לו ללכת למקום אחר. הוא לא יכול ללכת למקום אחר אז שישאר כאן זמן מסוים עד שימצא מקום אחר".