אין למדינה חובה לקלוט פליטים

מומחה למשפט בינלאומי מגבה את ההחלטה הממשלתית להעביר את המסתננים לרואנדה, "גם אם מדובר בפליטים אין שום חובה לקלטם".

בני טוקר , ט"ו בשבט תשע"ח

הפגנת המסתננים מול שגרירות רואנדה בהרצליה
הפגנת המסתננים מול שגרירות רואנדה בהרצליה
Tomer Neuberg/Flash90

פרופ' רובי סייבל, מומחה למשפט בינלאומי באוניברסיטה העברית, אומר בראיון לערוץ 7 כי ההחלטה להעביר את המסתננים למדינה שלישית היא סבירה.

"העיקרון שאנחנו יכולים לגרש פליטים שאינם פליטים פוליטיים למדינה שמוכנה לקבל אותם הוא בהחלט סביר ואין בזה עבירה על המשפט הבינלאומי, השאלה היא האם במקרה הספציפי של רואנדה יש סכנה לחיים שלהם, זו שאלה עובדתית שהמדינה צריכה לשקול. יש כמובן גם את ההיבט הציבורי שלא סימפטי לגרש אנשים בכוח אבל אנחנו לא המדינה היחידה.

"כולם מודים שזו בעיה שנכנסו עשרות אלפי פליטים ואין לנו שום חובה לקלוט אותם מבחינה משפטית, אבל מדינת ישראל תמיד צריכה לשקול את כל השיקולים ולפי דעתי גם תדמיתית איך זה יראה ולכן ההחלטה היא מדינית-ממשלתית ולא משפטית".

לדבריו גם אם מדובר בפליטים שנשקפת סכנה לחייהם מדינת ישראל אינה חייבת לקלטם, "אין לשום מדינה חובה לקלוט אנשים שנכנסים באופן לא חוקי או אפילו פליטים. לכל מדינה יש שיקול דעת אם לקלוט אותם או לא. יש כן מחויבות שלא להחזיר פליט למדינה ששם יש חשש מבוסס שהוא יירדף בגלל דעותיו הפוליטיות הדת שלו או הגזע, ולכן כל מי שהוא טוען שהוא פליט כזה חייבים לערוך לו שימוע, להביא אותו בפני בית דין או הרכב אחר שיחליט אם הוא אכן פליט פוליטי, דהיינו יש לו סכנה או חשש מוחשי שיתקפו אותו בגלל דעותיו וגם אז אנחנו עדיין לא חייבים לקלוט אותו.

''אלא שאי אפשר להחזיר אותו למדינה ששם יש חשש שהוא יירדף. לכן אלה שטוענים שהם פליטים והם מצליחים להוכיח את זה אסור להחזיר אותם לארצם, נניח לסודאן או אריתריאה או למדינה אחרת ששם יש סכנה לחייהם".

פרופ' סייבל מסביר כי לאחר השימוע ישראל תוכל לגרש את הפליטים לרואנדה אם אכן מדובר בארץ שאין בה סכנה, "השאלה היא כעת עובדתית, האם האנשים האלה הם פליטים או שהם רק מחפשים מקום עבודה או מקום יותר נוח ואם כן האם יש סכנה ברואנדה לחיים שלהם.

"מדינת ישראל צריכה להחליט האם מדובר בפליט מתום לב ויש סכנה לחיים והאם מסוכן לו לחזור לרואנדה או לא, זה עוניין עובדתי ולא משפטי".