"המערכת לא פעלה לפי הוראות החוק"

נחי אייל הסביר כיצד התנהלות מערכות אכיפת החוק אל מול הפגנות הביאה להקמת הפורום המשפטי ולהגברת המעורבות של צעירים דתיים במשטרה.

אלירן אהרון , ט"ו בשבט תשע"ח

נחי אייל, מנכ"ל הפורום המשפטי
נחי אייל, מנכ"ל הפורום המשפטי
צילום: אלירן אהרון

"המערכת לא פעלה לפי הוראות החוק"

מנכ״ל הפורום המשפטי למען ישראל, נחי אייל, דיבר היום (רביעי) בכנס העולמי ה-27 לדיני ממונות ומשפט עברי.

"המפגש הראשון שבו הייתי במצב של הלם מהפגנה שחוויתי הוא מתקופת גוש קטיף. בגוש קטיף נתקלתי בהתנהלות קשה מצד המשטרה והממשל כנגד המפגינים, באופן אולי חסר תקדים", סיפר אייל.

הוא הוסיף, "באותה תקופה הקמתי את הפורום המשפטי למען ישראל, בגלל אותן עוולות שחוויתי. הפורום הוקם כדי להתמודד עם הגירוש אך לאחר מכן עלתה השאלה אם להמשיך עם פרויקט הפורום וההחלטה הייתה שממשיכים. ראינו התנהלות של מערכת שלא עולה בקנה אחד עם חוק והחלטנו שממשיכים עם פרויקט הפורום המשפטי".

"במחאת עמונה הראשונה בני יחיעם נפצע קשה מאוד. יחיעם היה בן 15, תלמיד באפרת באותה תקופה ושאל אותי אם ללכת למחות בעמונה. אני זכרתי את מה שהיה בגוש קטיף ומיד אמרתי כן. שאלתי את עצמי מה כבר יכול להיות, מחאה לגיטימית בסך הכל, לא העלתי בדעתי מה העתיד יביא", ציין אייל.

לדבריו, "ניסיתי להחזיר למשטרה לאחר מכן בכל מיני פעולות, תביעות, פגיעה בתדמיתה ועוד - ואז הבנתי שצריך לשנות את המערכת מבפנים. אם יהיו שוטרים טובים, ערכיים, מוסריים, דברים כאלה לא ישנו. לכן הקמנו את תכנית 'מאמינים במשטרה' וכיום שורות משטרת ישראל מלאה בעשרות בוגרי התוכנית".