אלשיך:
הפגנות - לא ליד בתים של אישי ציבור

מפכ"ל המשטרה משמיע ביקורת על הפגנות השמאל מול בית הכנסת של היועמ"ש מנדלבליט. "ראוי להפגין במקום שבו איש ציבור מקבל החלטות".

אלירן אהרון , ט"ו בשבט תשע"ח

אלשיך בכנס המשפט העברי
אלשיך בכנס המשפט העברי
צילום: אלירן אהרון

הפגנות - לא ליד בתים של אישי ציבור

מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך משמיע הערב (רביעי) ביקורת על החלטת פעילי השמאל להפגין מול בית הכנסת שבו מתפלל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וסובר כי הפגנות נגד אנשי ציבור יש לקיים מול מקום עבודתם.

אלשיך השתתף בכנס העולמי לדיני ממונות ומשפט עברי, ואמר כי ''הפגנה צריכה להתמקד ככל שניתן במקום הרלוונטי לתפקודו של איש הציבור. יש אפשרות כזו ב-99 אחוז מהמקרים".

לדבריו צריכה להיות סיבה קיצונית שבגינה ניתן להפגין מול ביתם של אנשי ציבור, "במקום שבו הוא מקבל את ההחלטות שם ראויה ההפגנה בצורה הטובה ביותר, שם הוא מקבל את ההחלטות ושם ראוי לבקר אותו.

המפכ''ל בירך על קיום הכנס זו השנה ה-27, "הכנסים האלה מעוררים מחשבה וחשובים מאוד על מנת להחדיר את המטען האדיר שיש ליהדות לתרום לעולם המעשה ולעולם המשפט, ולחפש את המענה ללקונות המשפטיות על ידי הררי הספרים שנכתבו לאורך השנים בעמל רב''.

במהלך נאומו הסביר אלשיך כי משטרת ישראל מאשרת כל הפגנה בכל מקום שהוא, אך מציבה מגבלות שישמרו בין היתר על ביטחונם של המפגינים או של מושא ההפגנה, וימנעו פגיעה קטנה ככל האפשר במעגלים שאינם קשורים להפגנה עצמה.

"נדמה לי שהשיח התבלבל לחלוטין, המשטרה לעולם מאשרת את כל ההפגנות. התהליך של קבלת רישוי מהמשטרה נועד להכתיב תנאים כדי שההפגנה תצמצם את הפגיעה במי שהיא לא צריכה לפגוע בו. אני בסך הכל שוטר שנתיים, אבל הוותיקים לא זוכרים הפגנות שלא אושרו, כן מכירים הפגנות שניתנו להן התניות משמעותיות שלפעמים לא מצאו חן בעיני המפגינים

"נניח שמישהו רוצה אחרי הרצח שהיה בדיזנגוף, להפגין בתוך ערערה, והמשטרה מבינה מה המשמעות בתוך ערערה, אז המשטרה תציע לעלות כמה מאות מטרים כדי שאפשר יהיה ליצור חייץ עם קהל שאולי יפגע בך ואין לזה הצדקה, רק בשביל חופש הביטוי''.

לכן, הסביר המפכ"ל, המשטרה מאשרת כל הפגנה אבל לאחר תהליך קבלת רישיון כדי שנוכל להשפיע על התנאים... אגב ההפגנות ליד הבית שלי הן במדרכה ליד הבית ומעולם לא הרחקנו אותן, אבל לא בטוח שלכל עובד ציבור יש את החוסן הזה או למשפחתו.

"אשתי לא איש ציבור והיא מעדיפה לחיות את פרטיותה, והיא לא אשת המפכ''ל היא אשתו של רוני, היא רוצה להיות כך, אז האם כל איש ציבור המשמעות היא שמשפחתו צריכה להיות חלק מהאירוע הזה? יש פה ערכים מתנגשים שצריך לאזן ביניהם וזה לא ספר בישול, בסוף צריך מישהו שיש לו שיקול דעת ומבין מה גודל ההפגנה, מה עוצמתה, כמה זה חריג, כמה פעמים היא מתרחשת, ומנסה ליצור איזון עם שיקול דעת''.