ספר חדש: כלכלת ישראל

הכלכלה הישראלית וההיסטוריה המיוחדת של המשק הישראלי והתפתחותו. ללמוד ולהשכיל

קובי פינקלר , ט"ז בשבט תשע"ח

כלכלת ישראל
כלכלת ישראל
צילום: יחצ

כלכלת ישראל
עליית הגג- ידיעות ספרים
מדע הכלכלה, הכלכלה הישראלית וההיסטוריה המיוחדת של המשק הישראלי והתפתחותו

איך מכניסים בחמש מאות עמודים את כל כלכלת ישראל? כן. זו הכלכלה, שעליה מדברים בכל רחבי התבל. על השקל החזק, על האינפלציה הנמוכה, על האבטלה, על הפגנות חדשים לבקרים אודות אי-השוויון אצלנו.

מסתבר שאפשר. בשבוע הבא יוצא לאור ספר ראשון מסוגו, המסביר את מונחי הכלכלה שלנו כמו גירעון, מאזן תשלומים, מס חברוֹת, צמיחה כלכלית בשפה ברורה ושווה לכל נפש, גם כאלו שלא למדו כלכלה באוניברסיטה.

מחבר הספר פרופ' יוסף זעירא, לקח על עצמו משימה כמעט בלתי אפשרית ורקח בספר את כל כלכלת ישראל בסיפור מרתק אחד.

מאות מושגים מצאו פתאום עצמם בספר "מונגשים" ובהירים. תמיד מפחידים אותנו כלכלנים ופרשני כלכלה על מצבנו שרק הולך ומידרדר. האמת? כשמטיילים ברחבי ישראל, רואים את הבניה העצומה, את המחלפים והכבישים, את בתי הקפה והמסעדות ההומים מיושביהם לא מבינים עם מצבנו מתדרדר.

אחרי קריאת 495 העמודים דומני שנטיב להבין מה עומד מאחורי כל פרשנויות אלו ואולי גם אנו הטועים.

זהו סיפור על התפתחות מרשימה, על הצלחות בהשגת יעדים, אבל גם על נושאים כואבים שעדיין רחוקים מלהיפתר.

אחרי שלושים ושבע שנות מחקר כלכלי באוניברסיטה העברית בירושלים ובתוכן עשרים שנים של מחקר והוראה על כלכלת ישראל, מביא פרופ' זעירא את דברו לקהל הרחב, בצורה ישירה ובגובה העיניים, ללא צורך בידע מוקדם בכלכלה.

זה לא עוד ספר קריאה או עבודת דוקטורט. זה ספר שמלווה את כל סוגיית החיים העוטפים אותנו והוא לא פחות חשוב מאשר להבין את סוגיית רצועת עזה, או יחס הממשל האמריקני אלינו. ללמוד, להשכיל, לשמוע עוד זוית כלכלית.