חוות גלעד תוסדר, השמאל הקיצוני בלחץ

חגית עופרן מ"שלום עכשיו" מסבירה כי החלטת הממשלה להכיר בחוות גלעד היא החלטה משמעותית, רצינית, דרמטית וחשובה.

ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ח

אשת השמאל הקיצוני חגית עופרן, בכירה בתנועת "שלום עכשיו", מתייחסת הערב (ראשון) להחלטת הממשלה להסדיר את חוות גלעד ומסבירה מדוע מדובר בהחלטה רצינית ודרמטית.

''החלטת הממשלה היום להקים את התנחלות חוות גלעד (ההתנחלות החמישית שמוקמת באופן רשמי מאז 1991), היא החלטה דרמטית וחשובה. מכיוון שמימוש האישור ייקח הרבה זמן, יש מי שטוענ/ת שזאת הכרזה לצרכי תעמולה בלבד, ולא היא", כתבה עופרן בטוויטר.

לדבריה, מדובר בהחלטת ממשלה ולא "הכרזה" בעלמא. היא גם מזכירה כי השרים כבר הכריזו כמה פעמים מאז רצח הרב שבח הי"ד על הכוונה להכשיר את המאחז, והפעם לא מדובר בהודעה לעיתונות, כלשונה, אלא בהחלטת ממשלה, בעלת משמעות משפטית מחייבת.

בנוסף מסבירה עופרן, ההחלטה שהתקבלה בממשלה היא להקים התנחלות חדשה, ''מאז 1991 היו רק פעמיים שממשלות (בראשות נתניהו) החליטו על הקמת התנחלויות: ב-2012 על הקמת סנסנה, רחלים וברוכין; וב-2016 על עמיחי''.

עופרן הוסיפה כי החלטת הממשלה ''זהו הצעד הראשון הנדרש כדי להכשיר מאחז לא חוקי. בלי החלטה כזאת אין הכשרה. כלומר, יש כאן צעד אמיתי ומשמעותי. הליך ההכשרה ייקח שנים - בכל המאחזים שהוכשרו עברו שנים בין החלטת הממשלה לבין אישור סופי של תב"ע. כך גם יהיה הפעם.

''אמנם בחוות גלעד המכשול המשפטי הוא קשה במיוחד כי מדובר בקרקעות פרטיות של פלסטינים - אבל יש כבר כמה אינדיקציות לאקרובטיקה המשפטית שמתוכננת כדי לאשר את המאחז", כתבה אשת השמאל הקיצוני''.

היא הביעה חשש ''שתנופת הבניה בחוות גלעד, שהחלה מיד לאחר רצח הרב שבח, תימשך ככל הנראה ביתר שאת - גם בלי שום הכשרה, כי ברור למתנחלים שהממשלה לא תאכוף את החוק''.

עופרן גם סיפרה כי חוות גלעד מתפרסת כיום על פני כ-350 דונם. ''לפי דברי ההסבר של החלטת הממשלה, ישראלים הצליחו לרכוש חלקה מסויימת ולרשום אותה על שמם. החלקה הזאת, ענקית ככל שתהיה, היא רק חלק קטן מהמאחז. כל שאר הקרקעות הן בגדר קרקעות פרטיות פלסטיניות שמתכוונים לחפש בהן אדמות מדינה (כלומר לעשות שם 'סקר' כדי 'להכריז' על קרקעות כאדמות מדינה). וגם יצטרכו למצוא דרכי גישה למאחז שמוקף כולו בקרקע פלסטינית.

''לסיכום, המאחז הזה הוא גזל קרקעות אחד גדול שנסמך על טענת רכישה של חלק קטן מהקרקע. הממשלה באה להשלים את הגזל ולהפכו לקבוע וחוקי", האשימה עופרן.