בנט לפולנים: "העבר אינו ניתן לשכתוב"

שר החינוך התייחס בפתח ישיבת סיעת 'הבית היהודי' לביקור שיקיים במדינה השבוע בו יבהיר כי גם לבני העם הפולני היה חלק ברדיפת יהודים

חזקי ברוך , כ' בשבט תשע"ח

יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, התייחס בפתח ישיבת הסיעה אחר הצהריים (שני) לחוק שאושר בפולין לפיו יוטל עונש מאסר על מי שיזכיר את חלקה של המדינה בשואה.

"בעקבות העברת החוק בפרלמנט הפולני בשבוע שעבר, אסע ביום רביעי לביקור בפולין, אפגוש שם את סגן ראש הממשלה הפולני ואשא נאום מיוחד בפני סטודנטים פולנים, דור העתיד במדינה. המסר לפולנים חד וברור: העבר אינו ניתן לשכתוב, את העתיד נכתוב יחד", הצהיר בנט.

"מטרתי לעמוד על אדמת פולין ולהציב את האמת, שאף חוק לא יוכל לשנות: רבים מאוד מבני העם הפולני השתתפו ברצח יהודים בשואה, או הסגירו יהודים לידי הגרמנים", הוסיף השר.

לדבריו אלה המסרים שיעביר במהלך הביקור בפולין: "מחנות ההשמדה היו מחנות גרמנים על אדמת פולין. הגרמנים הם שיזמו, תכננו והפעילו אותם. ואסור לשחרר את גרמניה מאחריותה. המדינה הפולנית נכבשה באכזריות וכ-2 מיליון פולנים נהרגו במהלך שנות המלחמה. נכון שהיו אלפי פולנים חסידי אומות שסיכנו את חייהם על מנת להציל יהודים, אך הם היו המיעוט. בעם הפולני רבים הרבה יותר, בחרו להצטרף לרצח יהודים, או לסייע בכך כולל הרצח של בני משפחתי שלי".

"אסור לנו להרכין ראש ואסור לנו לשכוח. אני נוסע לומר את האמת במקום בו התרחשה האמת", הוסיף בנט.

השר התייחס גם לאישור חוות גלעד. "אתמול אושרה בממשלה הסדרת היישוב חוות גלעד. זהו צעד מתבקש אבל רק תחילת הדרך. בשורה התחתונה עשינו את מה שאנחנו חייבים, עבור משפחת שבח ועבור ההתיישבות כולה. המחבל שרצח את הרב רזיאל טרם נתפס. אבל שעון החול שלו אוזל, אנחנו נגיע אליו ונבוא עימו חשבון".

"הוא ודומיו מנסים לשבור את רוחנו כדי שנתייאש. אבל אנחנו עונים הן בכוח צבאי והן בהתיישבות. אנחנו לא הולכים לשום מקום. שום אלימות לא תנצח אותנו", סיכם יו"ר הבית היהודי.