הוואקף עוקב אחריכם? תגישו תלונה

האם המעקב הצמוד של אנשי הוואקף אחרי המבקרים היהודים בהר הבית חוקי? האם פיקוח הוואקף למניעת תפילת יהודים חוקי? לא בטוח.

שמעון כהן , כ"א בשבט תשע"ח

יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית
צילום: סלימאן קאדר, פלאש 90

ארגון 'חוזרים להר' יוצא במיזם חדש המבקש לעודד את העולים להר הבית להגיש תלונה במשטרה נגד אנשי וואקף המבצעים פרובוקציות כלפי העולים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר התנועה ויוזם המהלך, רפאל מוריס. לדבריו, עד כה התרגלו היהודים העולים להר למציאות בלתי אפשרית של אפליה ופגיעה בזכויותיהם מבלי להתלונן, ואת המציאות הזו הוא מבקש לשנות ביוזמתו החדשה.

"נהיה סטטוס קוו של אפליית יהודים. התרגלנו לאפליה", הוא אומר ומציין כי מעבר לבידוק המיוחד לו זוכים יהודים בכניסה להר הם מלווים באופן פוגעני על ידי אנשי הוואקף למשך כל זמן עלייתם למתחם ההר. "אנשי הוואקף מוודאים שהאפליה תיאכף. הם אומרים לשוטרים מה לעשות, הנה זה ממלמל או מתפלל וכו'. זה מספיק גרוע שהמדינה עושה את זה ואין סיבה שירדנים יעשו את זה",

מוריס קובע בדבריו כי לאחר בדיקה מול משפטנים התברר כי אכן "אסור לפי החוק לאדם לעקוב אחרי אדם אחר", ולמעשה המעקב החודרני שמבצעים אנשי הוואקף לעולים להר אינו חוקי וניתן להתלונן על כך במשטרה, "אפשר לתבוע אותם במשפט פרטי גם ללא הוכחת נזק", הוא אומר ומציין כי גם למשטרה זכות לפעול נגד התנהלות זו של אנשי הוואקף.

"אנחנו רוצים לפעול לחקיקה נגד מעקב במקום קדוש. הם חודרים לזכויות ולפרטיות שלך מבלי שהם מסתירים את זה. אין סיבה שלא נפעיל את הריבונות שלנו בהר הבית. בית משפט יצטרך לקבוע אם החוק תקף בהר הבית או לא, ואם לא יש ח"כים שיקדמו את החקיקה בנושא הזה".

ברוח זו מחדד מוריס וקובע: "הוואקף הוא האויב שם, הוא מבריח כלי נשק, דואג לאפליית יהודים", וכשהוא נשאל אם יתכן והתנהלות אנשי הוואקף מבוססת על הסכמות בין ממשלת ישראל לבית המלוכה הירדני הוא משיב: "אם יש סיכומים נפעל בכל הכוח כדי לבטל אותם".

לטעמו גם אם אכן ישנו סיכום שכזה הרי שהצד השני אינו עומד בו, אך "מעבר לזה, זה הבית שלי, המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. זה ליבו של עם ישראל ובלעדיו אין לנו כלום. ללא מקדש לא נשלים את שיבת ציון. לכן לא מעניינים אותנו הסיכומים של ממשלה כזו או אחרת".

ואולי, שאלנו את מוריס, זוכים אנשי הוואקף להגנה דיפלומטית כזו או אחרת מתביעות משפטיות, בהיותם נציגי הממשל הירדני? "אם בית משפט יקבע שסיכומים מדיניים יכולים לגבור על החוק הישראלי נפעל לבטל את ההסכמות האלה. יש ממשלת ימין לכאורה והיא אמורה לתת לנו את המענה".

למיטב ידיעתו של מוריס אין הסכמות ברורות וקבועות בסוגיה זו בין ישראל לירדן, ולמעשה הדברים מתבססים על "סיכום כללי ומעורפל שלא יורד לפרטים, משהו שניתן לאחר מלחמת ששת הימים מתוך חולשה ופחד ישראליים. נתנו את המפתחות מבלי להגיע להסדרים ברורים. נוכל לבטל זאת בקלות".

"השאלה העקרונית היא האם ישראל היא הריבון במקום, או שעם ישראל לא מוכן לכך עדיין ולא רוצה לממש את החזון שלו", אומר מוריס ומציין כי לבד ממעקבים של אנשי הוואקף אחרי העולים להר הוא מצפה שלמשטרה יגיעו תלונות גם על צעקות, הפרעות או כל הפרת זכויות של יהודים שמבצעים אנשי הוואקף במתחם ההר.

לדבריו ניתן ונכון להתלונן גם כלפי שוטרים המבצעים חיפושים פולשניים על יהודים המבקשים לעלות להר וזאת לדבריו לא תמיד עם הוראת בית משפט המאשרת לעשות זאת. "ניקח את כל הזכויות המועטות ונעבור סעיף אחר סעיף ונתלונן נגד מי שמונע מאיתנו את הזכויות".

ומה לגבי החשש מהסלמה ביחסים בין ישראל לירדן בעקבות גל תלונות שכאלה? סוגיה זו, כך מתברר, לא מעניינת את מוריס כלל ועיקר. "זה לא מטריד אותי כי כל התפיסה של מדינת ישראל, מאז שהיא קמה, היא איך לצאת יפה בעיני האומות, ואת זה צריך לשנות. צריך להפסיק להתנהל ולהתחיל לנהל".

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי ממילא הקשרים בין ישראל לירדן אינם מהמשופרים "ומעבר לזה צריך להפסיק לחשוש. צריך לראות מה החזון של המדינה שהולכת מגלות לגאולה וצעד אחר צעד להתקדם. אנחנו כאן לא מסיבה ביטחונית או בגלל השואה. אנחנו כאן כי קיבלנו את הארץ מהקב"ה".