ראש ממשלת פולין במסר לניצולי השואה

ראש הממשלה הפולני שוחח עם ערוץ 7 לאחר המפגש המיוחד עם עיתונאים ישראלים בצל המתיחות בין ורשה וירושלים. "תוצאה של חוסר הבנה".

יוני קמפינסקי, ורשה , כ' בשבט תשע"ח

ראיון עם ראש ממשלת פולין
ראיון עם ראש ממשלת פולין
צילום: ערוץ 7

ראש ממשלת פולין בראיון לערוץ 7

ראש ממשלת פולין שוחח היום (שני) עם עיתונאים ישראלים אותם הזמין במיוחד לארצו, בעקבות אישור הצעת החוק הגוזרת עונש של שלוש שנות מאסר, על מי שיזכיר את חלקה של המדינה בשואה.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא אומר, "המסר שלי לניצולי השואה הוא שאנו נלחמים עבור האמת ההיסטורית וזו תהיה פגיעה בזיכרון השואה, לערבב בין הקורבנות והתוקפים. זה מה שקרה בעשרות השנים לאחר המלחמה. אנו נלחמים עבור האמת. אני רוצה להדגיש שאנחנו לא רוצים למחוק את האמת".

האם אין חשש מעלייה באנטישמיות בעקבות החוק?

"אני מקווה שלא. בפולין רמת האנטישמיות היא מהנמוכות באירופה. אתה רואה קמפיינים של חרם ו-BDS ברחבי אירופה, ובפולין פחות. בפולין גם גלים קטנים של אנטישמיות אינם מסוכנים, ואנו נלחמים בכל גילוי אנטישמי שיש".

אנחנו מבינים ממך שכבר שנתיים יש דיונים בעניין החוק, וכעת מאוחר מידי להתעורר.

"כמו בכל עניין של דיפלומטיה בין שתי מדינות, אף פעם לא מאוחר מידי. אני מאמין שגם אם החוק עבר, באם יש הסתייגויות, ואם יש עניינים שצריכים בירור על ידי ידידנו ואחינו בישראל, בפולין ובכל העולם, אנו נרצה לברר את העניינים. יש דרכים בנהלים הפולניים כדי לברר את העניינים כבר עכשיו".

אבל אנו כן שומעים ממך ביקורת, על כך שבמשך שנתיים שום דבר לא קרה.

"תשובתי הכנה היא, שלא ברור לי מה קרה במשך אותן שנתיים. במשך שנתיים הצעת החוק הייתה ידועה, היא הייתה ידועה גם לשגרירות הישראלית. לא אאשים אף אחד. זאת כנראה תוצאה של חוסר הבנה בין שני הצדדים".