הונגריה: אנדרטה לזכר ניצול השואה

אנדרטה נחנכה בהוגריה לזכרו של ניצול השואה טום לנטוס, שהיה ניצול השואה היחיד שנבחר אי פעם לקונגרס האמריקאי ונפטר לפני כעשור

חיים לב , כ' בשבט תשע"ח

בניין הממשלה בהונגריה
בניין הממשלה בהונגריה
צילום: אייסטוק

מעמד מרגש התקיים השבוע בבודפשט בירת הונגריה עם חניכתה של האנדרטה לזכרו של ניצול השואה טום לנטוס, שהיה ניצול השואה היחיד שנבחר אי פעם לקונגרס האמריקאי ונפטר לפני כעשור.

לנטוס נולד למשפחה יהודית בבודפשט. בעת מלחמת העולם השניה היה חבר בתנועת מחתרת אשר לחמה נגד הנאצים בעת הכיבוש הגרמני של הונגריה. בנאומיו בבית הנבחרים הוא התייחס לעצמו לעיתים כאחד מחברי הקונגרס המעטים אשר לחמו בפשיזם.

הוא מצא מקלט בבית מוגן שאותו הקים ראול ולנברג בהונגריה. ב-1981 יזם לנטוס חוק אשר הכריז על ולנברג כאזרח כבוד של ארצות הברית.

לאחר המלחמה היגר לנטוס לארצות הברית, לאחר שהוענקה לו מלגת לימודים ולשארית חייו בלט בדיבורו באנגלית מבטאו ההונגרי.

עד 1980 שימש לנטוס כמרצה לכלכלה, פרשן בנושא יחסים בינלאומיים בכלי תקשורת ויועץ למספר עסקים. הוא אף שימש כיועץ בכיר למספר חברי הסנאט של ארצות הברית.

ב-1980 ניסה לראשונה להיבחר לקונגרס, והצליח להביס נציג רפובליקני ממחוז בחירתו בהפרש קטן של 5,700 קולות. מאז נבחר מחדש למשרתו 13 פעמים רצופות, תמיד בפערים ניכרים על פני יריביו. כאמור הוא היה ניצול השואה היחיד שנבחר אי פעם לקונגרס האמריקאי.