רבה של הדסה:
יש פתרון הלכתי לרווקות מבוגרות

המטרה לשיטתו של רב המרכז הרפואי היא לא לנהוג בכל החומרות הרפואיות.

ערוץ 7 , כ"א בשבט תשע"ח

הרב משה קליין, רב בית החולים הדסה
הרב משה קליין, רב בית החולים הדסה
צילום: דוברות הדסה

הרב משה קליין, רב המרכז הרפואי בהדסה, כבר ראה הכול. "הדסה אינה מקצוע, היא לגמרי תפקיד שיש בו המון דמעות של שמחה ולעיתים של עצב", מסביר הרב קליין.

סיטואציה שבה הוא יושב בלשכתו, ועל דלתו מקישה אישה לא צעירה שמתייפחת באוזני הרב ומודאגת מאוד שהיא לא מוצאת את בחיר ליבה וששעון החול אוזל..., היא תמונה שמתרחשת מדי פעם ושוברת את ליבו מאוד".

"יש היום בהדסה אין ספור פתרונות רפואיים", מסביר הרב קליין. "אלו מוצרים רפואיים שנותנים לרווקה את היכולת לעצור את הזמן מלכת, באמצעות הקפאת ביציות ולפי פרטי ההלכה". ללא מעט בנות, חשוב שהפתרון הרפואי יעשה מתוך תפיסה של תורה. לרווקה מבוגרת שאינה אמונה על תורה ומצוות יש כבר פתרונות כיצד להביא זרע של קיימא, בן או בת לאוויר העולם. ואולם, הבחורה הדתית מנועה מחלק מהפתרונות הטכניים הרפואיים וכעת היא יכולה לשמר פוריות, להקפיא ביציות ולקבל את המענה האופטימלי הרפואי של הדסה כ'הדסה'.

זה פתרון לכתחילה או בדיעבד?

"ככלל, בעניין הלכה הנוגעת בבריאות וברפואה, צריך להשתדל לעשות את ה'לכתחילה שבתוך הבדיעבד', ואת זה הסברתי ללא מעט מגדולי ישראל, שקיבלו אותה גם בעניינים אחרים הנוגעים לרפואה והלכה"

המטרה, אליבא דרב קליין, היא לא לנהוג בכל החומרות הרפואיות. "מי שנמצא בבית חולים יודע שזה לא מ'לכתחילה' להימצא בבית חולים אלא 'בדיעבד'. ולכן מטבע הדברים, אנו מנסים להגיע לפתרון ההכרחי הטוב ביותר מתוך ההלכה, אבל בידיעה שלא עת חומרות היא העת הזאת. לכן צריך לקחת את אפשרות ה'לכתחילה'. האם הקפאת ביציות עונה להגדרה הזו? התשובה היא כן!"

הרב בקשר עם רבנים ואדמו"רים, זה מקובל על כולם?

"יש דברים שהם בנגלה ויש בנסתר. יש חוגים בהם הפתרון הזה, הוא פתרון של 'לכתחילה', ופתרון שאותם תלמידי חכמים ימליצו בפני נשים ברווקות מאוחרת. יש מקומות אחרים שההמלצה הזאת לא תהיה בשער בת רבים, אלא המלצה פרטנית. מדובר בפתרון מצוין לאותן נשים. אם תבוא אלי רווקה בת 20 להקפיא ביציות, ודאי שזה יזכה בהרמת גבה, אבל בחורה בגילאי השלושים המוקדמות והמאוחרות בחייה, תזכה להמלצה מפה לפה.

כיום יש לא מעט עמותות שעוסקות בענייני פוריות על פי ההלכה, ראשי העמותות הללו התמקצעו, אני מכיר לפחות 5 עמותות וגופים שעוסקים בזה, ומצליחים. אם צריכה להינתן תשובה הלכתית כאן ועכשיו בתהליכים ארוכי טווח, אני מפנה בדרך כלל לעמותות שעוסקות בזה על פי ההלכה".

הרב קליין משבח את שירות שימור הפוריות בהדסה, המנוהל על ידי ד״ר טל עימבר, "מדובר בהליך רפואי שאינו מאוד מורכב, בהדסה ילוו את האישה צוות מומחים מנוסים מאוד בתחום, מבינים ומכילים. זה לא רק כשר, זה גם יעיל, ומתחשב".

כנס הדסה בנושא יתקיים ביום שלישי, כ"ח שבט (13/02/18) באודיטוריום קומה 2 – הדסה עין כרם