"איחוד משפחות – מלכודת טרור"

סגן שר הביטחון לערוץ 7: רואים הרבה יותר תעוזה וניסיונות פיגוע. איחודי משפחות ערביות מישראל ומהרש"פ מאפשר חממות טרור.

שמעון כהן , כ"א בשבט תשע"ח

הרב בן דהן
הרב בן דהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הסלמה? בן דהן

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 למה שנראה כהסלמה חריפה של הטרור בגזרת השומרון בעת האחרונה, לתכנית המיגון הנרחבת היוצאת לדרך בתקופה זו ולאירועי נתיב האבות, לשם הגיעו כוחות הנדסיים על מנת להכשיר את הדרך לביצוע הרס הבתים במקום.

כבר בפתח דבריו מסתייג הרב בן דהן במידה מסוימת מהביטוי 'הסלמה' וקובע כי הגדרה זו ניתנת להיאמר רק מתוך מבט תקופתי כולל ונרחב יותר, ואולם עם זאת ניתן לראות כי "יש הרבה יותר תעוזה וניסיונות פיגועים, למרות שמערכת הביטחון מנעה הרבה פיגועים עדיין קיים רצון שמבעבע לפגוע ביהודים.

''הסתה קיימת בספרי הלימוד של הרש"פ, בתקשורת ובקריאת כיכרות על שם רוצחים", אומר בן דהן המפנה אצבע מאשימה כלפי הרשות הפלשתינית.

בעקבות דבריו אלה התבקש להתייחס לטענה הנשמעת ולפיה יתכן והנתק היחסי שנוצר באחרונה בין מנגנוני הביטחון של הרש"פ לבין צה"ל והמערכות הישראליות, הוא שגורם לעלייה ברף הפיגועים.

"צריך להתפכח מהזיות השווא הללו. כל מי שחשב שהרש"פ היא פתרון לסכסוך יודע שהיא הבעיה ולא הפתרון. אסור לנו בשום אופן להשעין את ביטחוננו על שום גורם אחר". סגן השר מוסיף ואומר כי "מציאתו והריגתו של רוצחו של הרב רזיאל שבח הי"ד מוכיחות עד כמה כוחות הביטחון התמידו בנחישות עצומה יום-יום, רדפו אחריו עד שהוא נמצא ונהרג. זו הדרך. נעשה את כל מה שמוטל עלינו ולא נסמוך על אף אחד אחר".

בעקבות הדיווחים על מעקב של גורמי הרווחה אחרי הרוצח שטיפלו בו במשך תקופה ארוכה, נשאל סגן השר אם קיימת ביקורת במערכת הביטחון על כך שלא דאגו לעדכן את המערכות במסוכנות אפשרית של האיש. לדבריו מוקדם מדי לקבוע מסמרות בתחום זה ו"צריך עוד לבדוק מה היה אתו".

עם זאת מוסיף סגן שר הביטחון ואומר כי "אם יש גורם שצריך להאיר את עיניו זו מערכת המשפט. מתקיים ויכוח גדול בשנים האחרונות בבית המשפט העליון סביב ההחלטה של מדינת ישראל להפסיק את איחוד המשפחות של בני זוג שמגיעים מעזה ואיו"ש ומתחתנים עם ערבים ישראליים.

''בג"ץ אמנם אישר על חודו של קול את המשך הוראות השעה, אבל זה קרה על חודו של קול והרוח הנושבת ממערכת המשפט היא שצריך להפסיק עם זה והאירוע של אתמול מוכיח עד כמה מסוכנת התופעה הזו ואסור לתת לה יד. בסופו של דבר מגיעים ערבים מאיו"ש ועזה מקבלים תעודת זהות ישראלית בגלל איחוד המשפחות והופכים חממה ובית גידול לטרוריסטים. צריך להיזהר מהמלכודת ההומאנית הזו".

באשר להיערכות הביטחונית ארוכת הטווח שבה החלה מערכת הביטחון אומר סגן השר: "לפני כחודש וחצי יחד עם אלוף פיקוד המרכז הצגנו לראשי ההתיישבות ביו"ש עבודה שנעשתה על פי הנחיית שר הביטחון. נעשתה עבודה רצינית מאוד במשרד, תכנית מיגון עם מרכיבי ביטחון ותקן ברור לתכנית הביטחון לכל ישוב, תכנית 'קשת יהונתן'. לבקשת שר הביטחון הצגנו את הדברים לראשי הישובים.

''זו תכנית שמעולם לא נעשתה והיא מתחילה להתבצע בשלבים. כיום ידוע למערכת הביטחון מה הצרכים של כל ישוב ומה הצרכים של הדרכים ביו"ש. הוכנה תכנית מקיפה ומלאה לכל ישוב לפי גודלו ואיך מגינים על הדרכים בין הישובים ואיך מנטרים ומאתרים מפגעים פוטנציאליים לפני הפיגוע.

''זו תכנית שתיקח מספר שנים אבל לראשונה זו תכנית מקיפה לתפיסת הביטחון של מערכת הביטחון לתושבי יהודה ושומרון".

סוגיה נוספת שסגן השר התבקש להתייחס אליה היא סוגיית 'נתיב האבות'. היום הגיעו למקום אנשי המינהל האזרחי והחלו בהכנת הדרכים לביצוע הרס הבתים על פי הנחיית בג"ץ. סגן השר אומר כי "נושא 'נתיב האבות' כואב מאוד מאוד. בית המשפט לא קיבל את עמדת המדינה לאחר שהתחלף היועמ"ש ועמדת המדינה השתנתה גם היא וכיום היא קוראת למצוא דרכים להסדרת המקום ולא לגשת להריסת הבתים.

''אני מקווה מאוד שזה פסק הדין האחרון שבו נראה שביהמ"ש העליון מאפשר הריסת ישובים. היום מדינת ישראל כבר נותנת תשובות שונות ואחרות ומגינה על ההתיישבות ולא מאפשרת את הריסת הבתים".

לזאת מוסיף סגן השר ומספר כי המערכת דנה כעת בניסיון להציל מהרס לפחות את חלקם של הבתים שאין בהם בנייה על קרקע פרטית כלשהי.