ביטוח לאומי? "עושק לאומי"

במהלך דיון במליאת הכנסת, טען ח"כ מקלב כי העברת מיליארדי השקלים מהביטוח הלאומי לקופת האוצר אינה עומדת בקנה אחד עם מנהל תקין.

חיים לב , כ"ב בשבט תשע"ח

מעוותים את המציאות. מקלב
מעוותים את המציאות. מקלב
פלאש 90

במהלך דיון במליאת הכנסת אודות מה שכונה 'תעלומת מאות המיליארדים בביטוח לאומי מעודפים והחזרתם לאוצר ולממשלה', טען ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) כי העברת מיליארדי השקלים מהביטוח הלאומי לקופת האוצר היא "עושק לאומי".

"הביטוח הלאומי מחזיר מיליארדים לקופת האוצר. לא מדובר כאן באיזה קרן מניבה רווחים. איזה קרן השקעות מתמלוגי הגז או מתמלוגים אחרים, ממשרד שמייצר רווחים. אנחנו מדברים מהביטוח הלאומי. זהו הביטוח שמכריחים אותנו לשלם עליו. זה עבורנו. כאשר נהיה זקנים יותר ושלא נוכל להעסיק את עצמנו, לא תהיה לנו הכנסה", אמר מקלב.

הוא הסביר את האבסורד הגלום במהלך. "אנחנו מבטחים את עצמנו שלעת זקנה נוכל לקבל קצבה. או אם חס וחלילה מישהו נפגע או קורה שיש ילד או אנשים מוגבלים המקבלים תמיכה ועזרה. זה הביטוח הלאומי שנעשה מתוכנו. אך לדאבון הלב, מתברר כי הביטוח הלאומי הוא בעצם קופת הכנסות של המדינה. קרן השקעות שמממנת הוצאות שיש למדינה.

כל התירוצים כי בעתיד הביטוח הלאומי יהיה רווחי, לא מועילים מול הנזקקים כיום. סבא וסבתא צריכים לתת, לא להיות נתמכים. איפה נשמע דבר כזה?", תהה ח"כ מקלב.

לדבריו יש לפתוח את הנושא מחדש ולנסות להגיע לתכלית החוק. "אנחנו מחויבים לדברים האלה. מה שקורה כעת זה לא נקרא ביטוח לאומי, זה נקרא עושק לאומי", סיכם את דבריו.