מתרחב החרם על הבמאי וודי אלן

בעקבות טענותיה של בתו המאומצת יותר ויותר שחקנים מודיעים כי יסרבו לעבוד עמו.

גיא כהן , כ"ב בשבט תשע"ח

וודי אלן
וודי אלן
צילום: רויטרס

במאי הקולנוע היהודי המהולל, וודי אלן בן ה-82, עומד בפני חרם שחקנים שהולך ומתרחב, ועלול לחסל את סיכוייו להמשיך וליצור סרטים.

הסיבה: האשמותיה של בתו המאומצת, דילן פארו, כי פגע בה מינית ב-1992, כשהיתה בת 7.

ההאשמות הועלו לראשונה בעת שאלן התגרש מאשתו, מיה פארו. אלן הכחיש אותן וטען כי מיה פארו שטפה את מוחה של דילן, כדי לפגוע בו. זאת – כנקמה על כך שאלן נשא לאישה את סון-יי, שגם היא היתה בתם המאומצת.

ואולם, מאז שגל ה"metoo#" שטף את ארה"ב, ההאשמות קיבלו תאוצה מחודשת. מספר שחקניות שעבדו עם אלן הודיעו כי הן מתחרטות על כך וכי לא ישובו לעבוד עמו. שלושה מהשחקנים בסרטו החדש של אלן הודיעו כי יתרמו את הכנסותיהם מהסרט לטובת ארגוני סיוע לנפגעות תקיפה מינית.

כעת קיימת אפשרות כי חברות ענק כמו נטפליקס, שמזרימה את סרטיו של אלן, ואמאזון, שהשקיעה 80 מיליון דולר במיזמים חדשים של הבמאי, עלולות לשלם ביוקר על האמון שנתנו בו.

"עבור נטפליקס ואמאזון או כל אחד מהאולפנים הללו, לעבוד עם וודי אלן זה כמו להביא פצצה מלוכלכת לארוחת הצהריים", אמר יועץ התדמית אריק שיפר ל"פוקס ניוז". “כל חברה שתעשה כיום עסקים עם וודי אלן או שתהיה מעורבת איתו בדרך כלשהי תסכן את עצמה ועלולה להישרף עד היסוד כמותג".

נותרו לאלן כמה מגינים, בהם סטפן סלרייר, יו"ר חברת "Mars Films", שמפיצה את סרטיו בצרפת – מדינה שבה קיימת התנגדות של ממש לגל ה-metoo#. לדברי סלרייר, ההתקפות המחודשות על אלן מהוות "אופורטוניזם חסר בושה", ו"מכתימות את כבודם של קורבנות אמיתיים".